ОПЕРИШЕМО И СУБОТОМ ДА НАДОКНАДИМО ШТО СМО БИЛИ КОВИД БОЛНИЦА: Др Башчаревић објашњава све последице корона вируса
- Понекад чак уводимо и радну суботу да трауматизовани пацијенти не би чекали на операцију у покушају да надокнадимо све што смо пропустили док смо два пута били ковид болница - наводи др Башчаревић.
Институт за ортопедију је двапут по шест недеља био у ковид систему и сада радимо 30 операција дневно у осам програма. Од 350 запослених, 20 нас је имало корона вирус, каже др Башчаревић.
КАДА СРБИЈУ ОЧЕКУЈЕ ТРЕЋИ ТАЛАС КОРОНА ВИРУСА? Ускоро нас чека нови удар, мере у сваком моменту могу бити ПООШТРЕНЕ
ОД ДАНАС РИГОРОЗНА КОНТРОЛА У БЕОГРАДУ: Ко не буде поштовао ОВЕ МЕРЕ, следи казна
ОД МИЛАНА (24) НИ ТРАГА ВЕЋ СЕДАМ МЕСЕЦИ: Његова сестра моли за помоћ, сумња се да се иза свега крије злочин
Понекад чак уводимо и радну суботу да трауматизовани пацијенти не би чекали на операцију у покушају да надокнадимо све што смо пропустили док смо два пута били ковид болница. Наравно, не можете надокнадити све, али најмање 30 операција дневно обавимо. И надамо се да неће бити потребе да опет улазимо у ковид систем. А то ће зависити искључиво од понашања грађана. Ако буду одговорни и поштовали све епидемиолошке мере, нећемо морати и по трећи пут у ковид систем, каже професор др Зоран Башчаревић, в. д. директора Института за ортопедију "Бањица".
Колико се имали ковид пацијената на "Бањици"?
- У оба турнуса, а били смо у ковид систему у априлу и у јулу по шест недеља, имали смо око 800 пацијената. Било је дана када смо у болници имали 300 пацијената, а више од 150 њих на кисеонику, односно на некој врсти кисеоничке потпоре. У једном тренутку имали смо 16 пацијента на респиратору, што је највећи број њих истовремено на механичкој вентилацији. Морам да нагласим и сјајну подршку од интерниста Клиничког центра Србије, као и са клиника за ендокринологију, хематологију, пулмологију. Чак 40 лекара нам је притекло у помоћ.
У једном моменту су вам и операционе сале биле заузете.
- У другом таласу, у јулу, поред тога што смо интензивну негу напунили најтежим ковид пацијентима, и један део операционог блока смо средили за смештај тешко оболелих. Ту смо имали погодно место да распоредимо гасове, поставимо респираторе. Имали смо модерне респираторе, а од државе смо добили чак 16 нових које смо распоредили свуда где смо могли да направимо интензивније лечење. Други талас је био са много тежом клиничком сликом него први.
Шта вас је изненадило?
- Више изненађења нема. Ковид 19 је тешка респираторна инфекција, која пацијента стварно животно угрожава. Напада плућа и он није у стању сам да се избори за дах. Трошили смо дневно више од пет тона кисеоника, што је тромечена потрошња "Бањице" у редовним околностима, када функционишемо као ортопедија.
И сами сте прележали ковид 19. Када и каква ја била клиничка слика?
- На "Бањици" је укупно нас 20 било позитивно на корона вирус, од 350 запослених. Срећом, нико није озбиљно оболео и све су то биле, да тако кажем, кућне заразе. Нико се није инфицирао на послу. Имали смо сјајну заштиту на послу. Наше инструментарке су облачиле и свлачиле све запослене које улазе у црвену зону. Нико није могао да се зарази од заразног одела или зато што је неадекватно одевен. Посебно су нам захваљивали интернисти, јер они до сада нису користиле скафандере и нису знали како с њима. И ниједан се није заразио у ковид болници. У јулу сам имао ковид 19, клиничка слика била је лакша. Међутим, ипак сам морао неколико дана да лежим на Инфективној клиници.
А последице ковида?
- И кад сте званично оздравили и негативни на коронавирус, малаксалост, слабост, деконцентрација и умор - остају. Нисте више кадри да без проблема, с еланом, радите осам-девет сати дневно, већ сте после два-три сата мртви, што сам и сам осетио. На срећу, сада потпуно нормално живим и радим.
Сада и "Бањица" ради пуном паром?
- Да, сви пуном паром. Из ковид система изашли смо 26. августа и прву хитну узели смо већ 31. августа. Три хитне службе радимо недељно - понедељком, четвртком и петком. Недељно имамо 50-60 трауматизованих пацијената. Оперишемо све малигне пацијенте чије је лечење морало да буде одложено. Радимо и децу, и листу чекања, сваки дан уградимо по 10 вештачких зглобова. Наравно, радимо и кичму. Вратили смо се у пун обим посла, али нажалост, не можете надокнадити пропуштено. Понекад чак уводимо и радну суботу да трауматизовани пацијенти не чекају на операцију. Најмање 30 операција дневно обавимо. Сваког дана имамо осам оперативних програма - два за трауме, један за малигне болести, три за листе чекање и најмање још два оперативна програма за све друге патологије, што укључује деформитете кичме, пластичну хирургију, инфекције.
Плашите ли се следећег пика короне?
- Не бих рекао да се плашимо. Не очекујемо да ће "Бањица" морати поново да се трансформише у ковид и радимо као да се то неће ни догодити. Али ако се и деси, не зависи ни од чије воље, већ искључиво од грађана. Уколико буду одговорни и буду поштовали све епидемиолошке мере кризног штаба - ношење маске, одржавање дистанце, стална дезинфекција и редовна и темељна лична хигијена и хигијена простора - "Бањицу" ћемо имати у ортопедији. Не буде ли тако, опет ћемо примати ковид пацијенте. Свакако не очекујем, и ако то буде морало и трећи пут да се догоди, да ћемо тако брзо ући у ковид систем.
ПО ИЗЛАСКУ ИЗ КОВИД СИСТЕМА
Дупло више малигних пацијената
Због ковида ћемо такорећи имати епидемију малигних, кардиоваскуларних и бројних других болести јер је доста тога било "на чекању". И ваши пацијенти су то осетили на сопственој кожи. Примећује ли се прогресија болести?
- Институт за онкологију и радиологију Србије у потпуности је примао малигне пацијенте, чије је лечење започето на "Бањици". Откада смо изашли из ковид система, практично нам је дуплиран број малигних пацијената. Сваки дан по једна операциона сала је само за оболеле од малигних болести. Ипак, нисмо уочили да је било прогресије болести услед тога што смо били у ковид систему. Сви који су у том моменту проградирали лечени су на Институту за онкологију. Ти пацијенти нису остављени код куће. Чак су наши онколошки ортопеди ишли у "Тиршову", где су лечена деца с малигним обољењиима, и на Институт за онкологију. Лекаре са онколошког одељења нисмо уводили у ковид како би били на располагању нековид пацијентима.