ОПИСМЕЊУЈУ СЕ И ЗАВРШАВАЈУ ШКОЛЕ: У српским затворима 1.247 затвореника се стручно оспособило за рад
У затворима се организују обуке, курсеви, завршавају школе
У протеклих пет година у спрским затворима описмењено је 659 осуђеника, а основну школу је завршило њих чак 1.487.
Такође, током издржавања затворске казне, средњу школу је завршило 534 осуђеника, вишу пет, факултет 38, док је 1.247 осуђеника завршило неки курс за стручно оспособљавање, речено је у Управи за извршење кривичних санкција.
У Управи напомињу да се у последњих 15 година у српским затворима образује и обучава све више осуђеника, који након изласка из затвора почињу да раде послове за које су обучени током издржавања казне.
Организују се обуке за вариоца, бравара, столара, обука за рад у ситоштампи, керамичара, фасадера, зидара, кувара, пекара, електроинсталатера, водоинсталатера, тапетара, кројача, хидроизолатера, лимара, армираца.
ЗБОГОМ, МИХОЉСКО ЛЕТО: Сутра нас очекује права временска вртешка
ДР ТИОДОРОВИЋ ЈОШ ЈЕДНОМ ШОКИРАО СРБИЈУ: Имамо ДЕСЕТ пута више заражених!
СРБИЈА УКИДА ПОМЕРАЊЕ САТА: Да ли је ово последњи пут да враћамо часовнике уназад?
Ту су такође обуке за програмере за Ауто кед и за Солид воркс, затим обука за рад на ЦНЦ машинама, за рад у пластеницима, на глодачким и метало-стругарским машинама и друга.
У поправном заводу у Сремској Митровици се спроводи ресоцијализација осуђеника помоћу паса, што им омогучава да на основу добијених сертификата, раде у азилима за псе, али и зоолошким вртовима...
Када су у питању жене, које казне издржавају само у Поправном заводу за жене у Пожаревцу, њих 50 је прошло сертификовану обуку за фризере, маникире и педикире у току Твининг пројекта "Унапређење капацитета затворског система у Србији ", а прошле године спроведена и обука осуђеница за рад на рачунарима, коју је до сада завршило њих 46.
Циљ је да затвореници по одслужењу казне буду у већој могућности да нађу посао након изласка из затвора, а самим тим се смањује и ризик да поново почине кривична дела.
Обуке се махом организују за дефицитарна занимања како би се они што лакше запослили када се нађу на слободи, указују у Управи и напомињу да се ни у једној дипломи или сертификату не наводи да је добијена у неком од затвора, како би се спречило зазирање од њиховог запошљавања.
Иначе, у свим већим затворима, више од 50 одсто осуђеника је радно ангажовано.
Они раде искључиво добровољно и за то добијају плату, наводе у Управи, напомињући да је у неким случајевима та плата једини извор прихода за њихове породице.
Осуђеници имају право на годишњи одмор, као и на здравствено осигурање.
Како је излазак на слободу велика промена за осуђенике, њима се пред отпуст из завода неколико месеци раније пружа помоћ при остваривању права на обезбеђивање личних докумената, здравствену заштиту, привремени смештај, запослење, обнављање покиданих породичних веза, као и остваривање контаката са малолетном децом.