ОПОМИЊУЋА СТАТИСТИКА! У Србији се бележи све више пријава породичног насиља: Шта је узрок томе?
У првих шест месеци ове године пријављено је више од 13.000 случајева породичног насиља
У време примене строгих мера забране кретања због коронавируса и ванредног стања, проценат породичног насиља опао је за око 10 одсто. Како су мере попуштале, а посебно протеклих седмица, чини се да је дошло до ескалације породичног насиља.
СРБИЈА ЈЕ НА ЗЕЛЕНОЈ ЛИСТИ: Нема карантина након уласка, нема ПЦР теста, али ЈЕДНУ СТВАР морате урадити
СТРАВИЧНИ ПРИЗОР У КУЛИ: У кући нашли легло змија, тражили помоћ па добили одговор који НИСУ ОЧЕКИВАЛИ
НЕ ТРЕБА СВАКО БОЛЕСНО ДЕТЕ ДА СЕ ТЕСТИРА: Родитељи школараца збуњени, струка дала јасне инструкције
Син убио мајку па себе у београдском насељу Борча. Жена избола насмрт мужа у Зрењанину. Вести су од протекле недеље о породичном насиљу. Комшије и пријатељи су затечени, сведоче да није било знакова агресије која би наговестила трагични исход. Стручњаци нису изненађени порастом насиља у породици.
- Зато што су жртве, било да су жене или мушкарци у браку, једноставно седели изоловани у кући са насилником. Пријављивања је било мање у марту, априлу и мају, јер особа нема храбрости да позове пред оним са киме седи цео дан. Сада када су мере попустиле, када је ситуација у земљи бар код нас боља него у окружењу, сада су се људи охрабрили да пријаве. Други разлог је што су лоше дисфункционалне породице биле принуђене да више буду заједно, тако да су се конфликти који су постојали и пре пандемије само појачали - објашњава Марко Браковић, психотерапеут и писац.
У Аутономном женском центру тврде да су се насилници са попуштањем мера почели са отвореним насиљем.
- И ови последњи случајеви показују када су учиниоци насиља неко ко има психичко обољење. Ту се сада поставља питање, здравствени систем се углавном оријентисао на лечење коронавируса, да је лечење свих осталих болести некако запостављено и стављено са стране па и када су у питању психијатријски случајеви. Оно што ми чујемо од наших клијенткиња је да им лекари и психијатри нису тако доступни да би ишли на редовне контроле - сматра Вања Мацановић из Аутономног женског центра.
Психијатри су у време ванредног стања због епидемије давали савете и пружали помоћ телефоном. Јављали су им се многи који раније нису имали психичке проблеме. Примећују да је ковид могао да појача страхове који су појачали и породично насиље.
- Свакако од оних позива које смо добијали било је и позива за насиље у породици, али у неком броју и статистици напре би требало да дају неке службе – полиција и центар за социјални рад. Сигурно да је у време епидемиолошке ситуације било таквих случајева, али просто у таквој ситуацији ти случајеви су сваки за себе и треба да се испитају - наводи психијатар Јелена Ђокић.
Према подацима МУП-а у првих шест месеци ове године пријављено је више од 13.000 случајева породичног насиља. Најмање у априлу 1.957, највише у јуну 2.352.