ОПРЕЗ! СМРТОНОСНА афричка КУГА на само 30км од Србије, контроле ПОЈАЧАНЕ!
Пооштрене контроле на царини и препоручене мере заштите на фармама и ловиштима
Србија је окружена земљама у којима влада афричка свињска куга, а стручњаци наводе да би појава ове болести код нас десетковала фонд свиња у земљи. Ипак, надлежни тврде да су предузете све мере, као и да је немогуће да из Бугарске, Мађарске, Румуније, земаља у којима бесни ова сточна болест, код нас уђе и најобичнији сендвич са свињским месом.
Афричка свињска куга је на корак од Србије, због чега су пооштрене контроле на царини и препоручене мере заштите на фармама и у ловиштима. Главна препорука и савет јесте да се свиње држе затворене у свињцима, као и да се редовно врши дезинфекција.
ОПАСНА БОЛЕСТ СТИГЛА У СРБИЈУ! Потврђен први случај грознице Западног Нила
ВЛАСНИЦИ КУЋНИХ ЉУБИМАЦА У ПРОБЛЕМУ: Да ли је скупље оставити љубимца на чување или га водити на летовање?
КОМАРЦИ ДОНЕЛИ ОПАКУ БОЛЕСТ! Срчани ЦРВ напада и животиње и ЉУДЕ, овај део града је НАЈОПАСНИЈИ
Већ дуже време ова болест је регистрована у Мађарској, Румунији, Бугарској, земљама којима је Србија окружена, па домаћи сељаци са разлогом страхују, јер су жаришта на свега неколико десетина километара од границе са Србијом. Због тога су из ресорног министарства донели наредбу о мерама које се морају предузимати како би се спречило да се зараза прошири на нашу земљу. Слободан увоз свиња и свињског меса је забрањен, а за сваку пошиљку се издаје посебна дозвола.
Забрана увоза меса
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић каже да се када избије зараза у некој од земаља аутоматски забрањује увоз свињског меса из истих.
- Ми ту забрану имамо на снази већ две године. Такође, на граничним прелазима царина и полиција спроводе строге контроле тога шта се уноси у земљу, тако да не може да се унесе ни сендвич буквално. Све што је сумњиво одузима се, а наше екипе на два дана одлазе на царину, преузимају све што је одузето и уништавају. Ово важи како за земље у којима има афричке куге, тако и за оне у којима још није регистрована - објашњава Недимовић.
Како додаје, ми највише свињетине увозимо из Шпаније, а затим из Немачке.
На питање да ли ће сточни фонд бити угрожен ако се ипак афричка свињска куга појави, он одговара да то зависи од два фактора.
СТИГЛА БОЛЕСТ КОЈА СА СОБОМ ДОНОСИ СИГУРНУ СМРТ: Како Срби могу да се заштите од ЕБОЛЕ?
ХИТАН АПЕЛ ЗА ПОМОЋ ЈЕДНОМ ТАТИ: Помозимо Голубану да победи акутну леукемију
ПРИЗОР ШОКИРАО БЕОГРАЂАНЕ! Огромно јато ПОДИВЉАЛИХ ПТИЦА збунило све, НИКО не зна ШТА СЕ ДЕШАВА (ФОТО/ВИДЕО)
- Зависи у ком обиму се евентуално појави и где. Највећа опасност нама долази од Румуније. Ту је зараза на око 30 километара од нас, а знате да болест могу да пренесу и дивље свиње које прелазе границу или препливају Дунав. У оваквом случају најважније је да се фармери придржавају упутстава. Тамо где се свиње држе у затвореном неће бити проблема, као и ако се све редовно дезинфикује - каже Недимовић.
Дезинфекција
Стручњак за аграр Милан Простран каже да то што се ова зараза све више шири у окружењу може да представља ризик за нас.
- Ипак, надам се да мере које предузимамо могу да сачувају наше свиње од заразе. Мере су јасне и строге, нико не сме да улази у свињце сем запослених, обавезна је дезинфекција ципела и руку, а наравно ту је и забрана увоза меса из заражених подручја. Наравно, ако до болести ипак дође, постоји само опција да се стока убије, тако да би појава болести јако утицала на наш сточни фонд. Бугари су, на пример, изгубили око 170.000 свиња, па би и наш сточни фонд био десеткован. Уколико се код само једне свиње утврди постојање овог вируса, буквално све свиње на тој фарми морају да буду уништене - истиче Простран.
Мирослав Киш из Асоцијације пољопривредника наводи да су фармери упознати са ситуацијом и да предузимају све наложене мере, како због афричке куге тако и због осталих заразних болести.
- Фармери су у обавези да забране приступ посетиоцима у објектима где се врше узгој свиња, складиштење опреме, хране и материјала, али и иначе ретко ко улази у свињац осим оних који тамо имају посла. Када је ширење ове заразне болести у питању, врло је извесно да ће она доћи и код нас, јер нам је сада јако близу. Може да угрози и сточни фонд, али надам се да ће уколико се негде појави, бити јако брзо лоцирана и да се неће претерано ширити - истиче саговорник.
Забрана увоза
Држава је са појавом ове болести забранила увоз пошиљки пореклом из земаља и подручја захваћених овом болешћу. Не смеју да се увозе:
- живе домаће и дивље свиње
- семе, ембриони и оплођене јајне ћелије пореклом од домаћих и дивљих свиња
- меса домаћих и дивљих свиња
- производи од меса домаћих и дивљих свиња
- кожа пореклом од домаћих и дивљих свиња
- споредни производи од домаћих и дивљих свиња
Забрана приступа фармама за посетиоце:
- Фармери су у обавези да забране приступ посетиоцима у објектима где се врше узгој свиња, складиштење опреме, хране и материјала
- Особе које долазе у контакт са свињама морају да потпишу изјаву којом потврђују да нису посећивале друга газдинства са свињама или ловишта у року од 72 сата
- Сточари морају да поставе дезинфекционе баријере са средствима за чишћење и дезинфекцију на улазу у газдинство
- Забрањује се улазак возила и унос опреме који нису очишћени, опрани и дезинфиковани
- У проблематичним подручјима забрањено је држање домаћих свиња на отвореном
- Ловцима се налаже појачан одстрел дивљих свиња у циљу тренутног смањења њиховог броја, све док постоји оправдани ризик од ширења заразне афричке куге преко њих.