ОПРЕЗ, СМРТОНОСНИ ВИРУС ПРЕТИ СРБИЈИ! Грозница Западног Нила стигла у нашу земљу, заражене већ три локације
Вирус грознице Западног Нила стигао је у Србију!
Како се сазнаје, заражени комарци пронађени су у непосредној близини Београда, у јужнобанатском насељу Долово код Панчева, и то на чак три локације. Стручњаци позивају грађане на опрез јер је прошле године овај вирус усмртио 36 особа у нашој земљи и по броју умрлих Србија је била прва у Европи.
Било је питање дана када ће се ова опака претња по здравље људи и деце појавити у Србији, с обзиром на то да кишни период траје веома дуго, што погодује размножавању комараца.
ХОТЕЛ НА ПЛАЖИ УЗ ПОПУСТЕ ДО 52% И СМЕШТАЈ ЗА ДВОЈЕ ДЕЦЕ ГРАТИС ЈОШ САМО ДАНАС У TRAVELLAND-U!!
Грађани помажу у уништавању комараца: Деле се ТАБЛЕТЕ ПРОТИВ КРВОПИЈА!
И животиње су биле угрожене: Погледајте снимак из ЗОО врта током јучерашњег потопа! (ВИДЕО)
- У оквиру пројекта "Ентимолошки надзор комараца и детекција изазивача векторских заразних болести: грознице Западног Нила, денге, чикунгуње, зика грознице и маларије" за 2019. годину, комарци су узорковани током друге недеље јуна на територији Панчева. Последњим испитивањем збирних узорака комараца врсте кулекс пипијенс у лабораторији Завода за биоциде и медицинску екологију Београда утврђено је присуство вируса грознице Западног Нила на локацији Долово - наводе у Заводу за јавно здравље Панчева.
Због позитивног налаза Завод за биоциде препоручио је третман хладним замагљивањем на овим локацијама. Мониторинг је такође показао да је дошло до знатног смањења броја речних комараца, а што се кућних форми тиче, њихова бројност је изнад критичне вредности на осам локација.
Проф. др Жарко Ранковић, један од најпознатијих српских инфектолога, каже да комарци нису статични, већ да ветар може да их однесе и по неколико километара даље и да је веома могуће да дођу до Београда, те да су сада свуда у земљи неопходне мере заштите.
- Главни резервоар вируса су птице. Њих уједају комарци и вирус преносе на човека. У свему томе је добро што инфекција не може да се шири с човека на човека. Први симптоми јављају се од трећег до 14. дана од тренутка убода. До 80 одсто заражених нема никакве симптоме, док у 10 до 20 одсто случајева грозница Западног Нила има благу клиничку слику, налик на грип - објашњава проф. др Ранковић и упозорава да не постоји директна терапија за грозницу Западног Нила, већ се лече симптоми:
- У посебном ризику су особе старије од 60 година и грађани који болују од хроничних болести. Наравно, није сваки комарац заражен и нема потреба за паником, али посаветовао бих да се приликом одласка у природу користе средства против комараца, ставе комарници на врата и прозоре, као и да се сва вода која се скупља у саксијама или другим предметима испред кућа и на терасама уклони јер је погодно тло за развој крвопија.
Истовремено, у Институту за јавно здравља Србије "Милан Јовановић Батут" кажу да до прошлог петка на територији читаве Србије није било потврђених случајева грознице Западног Нила.