Зашто посетити Љиг? Рај за туристе и њихова непца, а након провода има где и да се одмори! (ВИДЕО/ФОТО)
Оно по чему је општина јако препознатљива и оно што је оличење туризма, развоја општине и нешто што мами туристе не само у Србији, већ и шире јесте богато културно наслеђе Љига.
О стању и потенцијалу места најбоље говоре њени мештани и то управо они староседеоци који знају локалитете и приче од давнина, баш по мери туриста.
Шта је то што треба видети у неком месту, где јести, шта посетити, најбоље ће вас упутити локални "водичи" - мештани тог места. Такав случај је и са општином Љиг, управо њени становници најбоље свеодоче о лепотама која ова општина има да понуди туристима.
Љиг се налази у западном делу централне Србије и то је административни, привредни и културни центар истоимене општине. Развио се у атару села Гукоши као друмско насеље око реке, по којој је добио име у другој половини XIX века. Насеље се брже развијало од када је кроз њега прошла железничка пруга од Лајковца за Горњи Милановац.
НАЈМАЊА ЦРКВА У СРБИЈИ: На Златибору међу крошњама скривен прелепи драгуљ за који се везују бројне легенде (ФОТО)
Економски план за боље Владимирце: Низ пројеката за боље сутра – стижу инвеститори, бањски комплекс, а следи и енергетска транзиција (ВИДЕО/ФОТО)
ПОЗДРАВ ИЗ ЈАПАГА: Крашки феномен на Купрешкој висоравни
На површини од 279 квадратних километара налази се 26 насеља која обилују природним лепотама, рекама, језерима, планинама као што су Ба, Бабајић, Белановица, Бошњановић, Бранчић, Велишевац, Гукош, Дићи, Доњи Бањани, Живковци, Ивановци, Јајчић, Кадина Лука, Калањевци, Козељ, Лалинци, Латковић, Липље, Љиг, Моравци, Палежница, Пољанице, Славковица, Цветановац са насељем Милавац, Штавица и Шутци.
Још једна знаменитост и прави туристички потенцијал је река Љиг која протиче западним и северозападним подручјем општине. Оваква позиција утицала је да се најпре географски, а касније и функционално, Љиг дели на шумадијску зону на истоку и колубарску зону у долини реке Љиг.
Најраније помињање имена Љиг се може пронаћи у 17. веку у записима Евлије Челебије, који је описао "ЛИГмехри" (реку Љиг) која извире из Кара Дага у селу Ба и улива се у реку Колубару код Ваљева. На територији данашње општине Љиг се 1914. године одиграла позната Колубарска битка која је ушла у историју српског народа. О томе данас сведочи Споменик 1300 каплара на Рајцу и бројна спомен обележја.
Оно по чему је општина јако препознатљива и оно што је оличење туризма, развоја општине и нешто што мами туристе не само у Србији, већ и шире јесте богато културно наслеђе Љига.
Општина Љиг препознатљива је по етно ресторанима и њиховим гурманлуцима, а велики је и број природних оаза које туристима омогућавају да у Љиг дођу на пикник, одмор у природи, шетњу кроз шуме или само на одмор уз звуке птица и жубор оближњих потока и речица.
На питање зашто треба доћи и посетити Љиг чули смо само речи хвале које саме маме туристе да дођу и виде природне лепоте Рајца, манифестације, да осете мир, тишину и богату гастрономију:
Пројекат је финансиран из буџета општине Љиг. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.