Општина богата знаменитостима и културним наслеђем: Гастрономија, географски положај и природне лепоте красе Љиг (ФОТО/ВИДЕО)
Културно наслеђе је још једна од одлика које Љиг чине препознатљивим и надалеко познатом туристички предео и општина коју треба обићи и видети.
Љиг се налази у западном делу централне Србије на надморској висини од 152 метара и представља праву природну оазу.
Са Београдом је повезан Ибарском магистралом и представља административни, привредни и културни центар истоимене општине. Развио се у атару села Гукоши као друмско насеље око реке, по којој је добио име у другој половини XIX века.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/25/vladimirci.jpg?itok=sLKFwD_8)
Економски план за боље Владимирце: Низ пројеката за боље сутра – стижу инвеститори, бањски комплекс, а следи и енергетска транзиција (ВИДЕО/ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/24/pjimage_11.jpg?itok=2eSyOM7u)
Како да нам живот буде лепши и бољи: Општина Владимирци има сјајан "рецепт" за просперитет (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/13/mali_zvornik_foto_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=ZRjmSD6s)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
На површини од 279 квадратних километара налази се 26 насеља: Ба, Бабајић, Белановица, Бошњановић, Бранчић, Велишевац, Гукош, Дићи, Доњи Бањани, Живковци, Ивановци, Јајчић, Кадина Лука, Калањевци, Козељ, Лалинци, Латковић, Липље, Љиг, Моравци, Палежница, Пољанице, Славковица, Цветановац са насељем Милавац, Штавица и Шутци.
Река Љиг протиче западним и северозападним подручјем општине. Оваква позиција утицала је да се најпре географски, а касније и функционално, Љиг дели на шумадијску зону на истоку и колубарску зону у долини реке Љиг. Према попису из 2002. године на територији Општине је живело 14.629 становника у 27 насеља, од чега је 50,9% (7439) жена а 49,1% (7190) мушкараца. Према површини и броју становника општина Љиг припада групи мањих општина.
Најраније помињање имена Љиг се може пронаћи у 17. веку у записима Евлије Челебије, који је описао "ЛИГмехри" (реку Љиг) која извире из Кара Дага у селу Ба и улива се у реку Колубару код Ваљева.
Културно наслеђе је још једна од одлика које Љиг чине препознатљивим и надалеко познатом туристички предео и општина коју треба обићи и видети.
Манастир Ваведење и тајанствени саркофази
У Иконићима, југозападном засеоку Славковице под Рајцем, на потесу Црквине налазе се остаци манастира са црквом с краја XIII или из првих деценија XIV века и некрополе од стотинак гробова необичне конструкције, мало познате у Србији. Оно што је посебно привукло пажњу истраживача била су два монументална камена саркофага (и трећи девастиран) за које Димитрије Мадас у књизи "Славковица" тврди да припадају деспоту Ђурађу Бранковићу, његовој жени Ирини, познатој као Проклета Јерина и њиховом сину деспоту Лазару Бранковићу.
Храм Св. Јована Крститеља са некрополом у Дићима
Једна од највећих некропола са остацима цркве с краја 13. века налази се у селу Дићи, поред саме Ибарске магистрале. На локалитету „Манастирина“ (Манастирско), на коме се налази данашње гробље села Дићи, 1991. године откривени су темељи средњовековне цркве са великом некрополом. Археолошка истраживања која су том приликом започета, преузео је Завод за заштиту споменика културе из Ваљева. Реч је о једној од највећих некропола на подручју Србије из 14. века, која обухвата преко 180 надгробних плоча необичног облика из 14. и 15. века. На основу натписа са ктиторске надгробне плоче у храму, зна се да је манастир саградио властелин Влгдраг, из периода владавине Краља Стефана Уроша II Милутина.
Храм св. Јована Крститеља заштићен је као непокретно културно добро (НКД), остаци средњовековне цркве и гробља Дићи - споменик културе (СК 965). Од 2013. године започет је циклус радова на реконструкцији овог археолошког локалитета. У току је изградња главног брода цркве и олтарског дела, а у плану су и друге активности које имају за циљ очување овог драгоценог споменика културе.
Као општина са дугом историјом и богатим културним наслеђем, гостољубивим и вредним домаћинима, општина Љиг броји мноштво манифестација које посећује велики број туриста, претежно из Србије, али и из читавог региона како би били део величанственог помена на прошла времена, традицију и време у коме су живели наши стари. Неке од манифестација трају и више од педесет година.
То су: Златна рајачка лисица, Меморијал Чика Душко Јовановић, Косидба на Рајцу, Љишке културне вечери, Моравачко ћемане, Дан чистих планина на Рајцу, Хаџи-Ђерини дани.
Општину Љиг краси и река Љиг и планина Рајац које представљају идеална места за пикник у природи. Оно у шта челници општине Љиг непрестано улажу јесте привреда, здравство, деца, образовање, пензионери и туризам.
Пројекат је финансиран из буџета општине Љиг. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.