СРБЕ НИШТА НЕ МОЖЕ ДА СПРЕЧИ ДА ОРГАНИЗУЈУ СВАДБУ: Смислили како да направе славље, али је и то КАЖЊИВО
Ово јако тежак период за све угоститеље
У ресторанима, кафанама, кафићима... као и у сваком затвореном простору у Србији, због епидемија корона вируса, дозвољено је присуство максимум 30 особа уз одређену дистанцу, што је спречило организацију прослава у угоститељским објектима. Србе то, међутим, није натерало да одрекну славља, већ су почели их организују на приватном поседу, у дворишту, помоћним објектима, а све чешћи су случајеви и да се свадбе и друга весеља опет праве под шаторима.
ВРАЋА СЕ СЕРИЈА А: Време је за детронизацију Јувентуса
НЕВЕРОВАТАН ПОДВИГ ПАЈЕ ИЗ ТОПОЛЕ: Рестаурира опел олимпију у којој су се возили немачки официри (ФОТО)
ВЕЛИКИ ДАН ЗА ГРАД НА МОРАВИ: У Општој болници Чачак само пет ковид пацијената, нема прикључених на респиратор!
Такође, има и оних који иду у друге градове, у којима се угоститељи не придржавају прописаних мера.
Ово причају угоститељи из унутрашњости, који се, тешком муком, придржавају свих одлука Кризног штаба.
- Ми поштујемо мере. Престали смо са организацијом прослава, јер свако би да има више од 30 гостију а то није дозвољено. Опомињу нас и ако нам три особе седе за столом. Зато свакодневно отказујемо заказана весеља, али људи се сналазе. Многи праве свадбе и друга весеља по шатором, а има и оних, који на пример, из Лесковца, чији угоститељи поштују мере, иду код угоститеља у Власотинце, где се оне крше - прича један од угоститеља са југа Србије.
Он додаје да је ово јако тежак период за све угоститеље.
- Знамо да правила треба да се поштују, али мишљења сам да је требало да се за угоститеље донесе одлука по квадратури. Нама би то значило да иоле почнемо да радимо. Ово траје, и треба задржати све запослене - каже он.
Професор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса каже да је ово позната чињеница.
- Сећате се да када су Војвођани рекли да њихови иду у Шабац да славе. Одлука да не може више од 30 људи у затвореном простору важи за целу Србију. Али, то вам је исто као што је пуштен Филмски фестивал у Суботици, али није у Нишу. Нисмо пустили ми, већ Суботичани - каже проф. др Тидоровић и додаје да ово није карактеристика одређеног дела земље, већ да се дешава свуда.
Он додаје да све може да се организује ако се поштују прописи. Међутим, објашњава да довитљивост грађана, не значи да они могу да избегну инспекцију.
- По оној одлуци која је на снази, и која каже да може до 30 људи, не каже се да ли има права инспектор да уђе у кућу или не. Ако неко организује свадбу под шатором, у свом дворишту, инспекција има право да уђе и да утврди стање. Ако је више од 30 особа, и ако се не придржавају прописаних мера, има право да пише казну - објашњава проф. др Тиодоровић.
У Београду су забележене слике где се рођендани, поготово дечији организују у природи. Тако рецимо, често се дешава да се они организују на Кошутњаку, Авали... Али, треба подсетити, да и у том случају мере треба да се поштују.
Наиме, по последњој и важећој Наредби о забрани окупљања на јавним местима у затвореном и на отвореном простору, забрањено је окупљање више од 30 особа, а растојање између њих мора бити најмање 1,5 метар. Тачније, на свака 4 метра кавдратна може бити присутна само једна особа.
Иначе, зарад спречавања ширења инфекције корона вирусом, инспектори Министарства здравља у сарадњи са полицијом врше свакодневне ванредне контроле угоститељских објеката, како би утврдили да ли се мере поштују или не.