ОРИГИНАЛИ КОЈИХ НЕМА НА ДРУГОМ МЕСТУ: Архив у Чачку чува документе који откривају и судске спорове Обреновића (ФОТО)
Зграда Старог начелства у којој се налази Међуопштински историјски и Народни музеј - архив подигнута је у периоду од 1875. до 1877. године
У Међуопштинском историјском архиву чува се архивска грађа са територије града Чачка и општина Горњи Милановац и Лучани. У депоу се чува 561 фонд од чега је 21 од изузетног значаја, а 60 фондова је проглашено културним благом од великог значаја. У оквиру сваког фонда налази се више докумената из периода друге половине 19. века, Првог и Другог светског рата као и послератни. Ту су и поједине збирке као што су збирке матичних књига, збирка дневника из оба светска рата.
ЗАШТО У ДВОРИШТУ СЛОБИНЕ ВИЛЕ "НЕСТАЈУ" ДРВЕЋА? Ево ко се појављује на плацу куће бившег председника СРЈ
АФРИЧКА КУГА ПОНОВО У СРБИЈИ: Појавила се у једном месту али сви власници домаћих животиња позвани на опрез!
СТРАНЦИ ТРАЖЕ ДА ДОЂУ ЧАРТЕР ЛЕТОМ, ВАКЦИНИШУ СЕ И ОРГАНИЗУЈУ СВАДБУ: И домаћа венчања у Србији на чекању
- Овде се могу наћи грађа која датираја из времена Милоша Обреновића као и његових синова Милана и Михаила и то су документа која говоре о животу у том периоду. Пошто су сачувани само фрагменти, ту можемо да нађемо на пример и документа која говоре о необичним судским процесима. Збирке Народноослободилачког покрета или збирка Народног југословенског покрета "Збор". Затим оно што је од посебног значаја јесу документа која сведоче о свакодневном животу, извештаје који говоре о томе шта се дешава на терену, као и одређене захтеве појединаца - казала је директорка Међуопштинског историјског архива Лела Павловић.
Најстарија архивска грађа која се чува у Међуопштинском историјском архиву је из 1813. године, тачније од друге половине 19. века, нешто касније формирани су судски фондови који су веома значајни јер показују карактеристике тога доба.
- Занимљив је спис који говори о догађају око астала који је нестао из тадашње архиве, а интересантан је јер у њему учествују први људи општине који су били политички ангажовани. У спору су учествовали председници општина и сам начелник архива Шурдиловић. У том једном спору око астала ми сазнајемо много о политичким приликама и размирицама у тадашњој Србији, односно у Чачку - наводи директорка.
Директорка истиче да је простор искоришћен за складиштеље историјске грађе у потпуности адаптиран као и да се депо налази у просторији висине четири метра, уграђене су покретне полице, али је неопходан додатни простор. На једној најлепших зграда тог времена вршене су многе интервенције, па је тако 1997. и 1998. године урађена хидроизолација, тако да у депоу нема влаге, што је од изузетног значаја. Међутим за потребе депоа користи се само 500 метара квадратних, што није довољно, с обзиром на територију за коју је архив задужен.
- Да би се сва грађа сачувала дуги низ година у депоу мора да буде посебна температура и то од 14 до 18 степени, као и заштићена светлост а документа морају да буду спакована у посебним кутијама, подови морају да издрже терет од 2,8 тона по метру квадратном, такође мора да постоји посебан улаз и излаз, као и заштита од било какавих микроорганизама. Овде су архивирани оригинали којих нема на другом месту и морају бити заштићени за будуће генерације. Успели смо да протекле две године уложимо 5,3 милиона динара у реконструкцију постојеће фасаде као и кровне конструкције - нагласила је директорка Павловић.
Зграда Старог начелства у којој се налази Међуопштински историјски и Народни музеј - архив подигнута је у периоду од 1875. до 1877. године и била је дата на коришћење Начелству , а затим за потребе судства.