СТРАВИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ИНСТРУКТОРА РУКОВАЊА ВАТРЕНИМ ОРУЖЈЕМ "Може доћи до велике несреће - проблем је едукација" (ВИДЕО)
Свако ко у Србији жели да поседује ватрено оружје, треба да прође обуку руковања.
Дарко Божић, инструктор безбедносног руковања ватреним оружјем, рекао је да Србија није на црној листи када је злоупотреба ваздушног и ватреног оружја у питању.
ШЕКЛЕР АПЕЛУЈЕ: "300 евра за лажну ковид пропусницу - 300 дана затвора"
"САХРАНЕ ОРГАНИЗУЈЕМО И НЕДЕЉОМ" Корона све више узима маха, просек дневно покопаних у значајном порасту
ОТАЦ И ЋЕРКА ИЗ ВЕЛИКОГ ГРАДИШТА ЗА САТ ВРЕМЕНА ПРЕМИНУЛИ ОД КОРОНЕ: Др Јанковић упозорава "Лечење код приватника може бити кобно"
Божић је рекао да је у Србији могуће поседовати и ватрено и ваздушно оружје, а да његова злоупотреба није велика. Како каже, наша земља се налази на дну неке европске лествице, када је у питању легалан посед по глави становника.
Он истиче да управо легално држање ватреног оружја не представља проблем, већ је проблем када је оно у нелегалном поседу.
- Несрећа и кривичних дела ватреним оружјем је врло мало у Србији у току године. Деси се неки несрећни случај, али заиста није велики број таквих случајева - рекао је Божић.
Како каже, дешава се понекад да неко нестручно рукује, и истиче да је заправо ствар у едукацији, и да би она допринела безбеднијем руковању.
- Свако ко у Србији жели да поседује ватрено оружје, треба да прође обуку руковања - рекао је Божић.
Додаје да је за поседовање ватреног оружја потребан и лекарски преглед, као и потврда да особа није осуђивана.
- Нико не може да легално поседује ватрено оружје у Србији уколико је ментални болесник и има било коју врсту криминалне историје - рекао је Божић.
Иван Манојловић, тренер стрељаштва, рекао је да је за стрељаштво након Олимпијских игара повећано интересовање, и да све већи број деце долази у клубове са жељом да се тиме баве.
- Одлучујући фактор имају родитељи, уколико се дете заинтересује за неку врсту оружја, требало би га да их доведу у стрељачке клубове - рекао је Манојловић.
Како каже, свако данас има прилику да оде у стрељану и да се едукује.
- Када неко дође прво што га учимо јесте безбедност. Едукујемо и родитеље једнако као и децу - рекао је Манојловић.
Јована Јелинић, менаџер радње која се бави продајом оружја, рекла је да је куповина оружја за цивилство подељена у три категорије.
- За сваку категорију постоји правило ко и како може да га узме - рекла је Јелинић.