"Осећао сам се као СРБИН, а НИСАМ ЗНАО зашто..." Погледајте како је велики Меша Селимовић УЋУТКАО цео Загреб (ВИДЕО)
„Босна га никада није прихватила због тога што се није хтео савити, што је био свој…“
Мехмед Меша Селимовић рођен је 26. априла 1910. године у Тузли. У родном граду завршио је основну школу и гимназију. Године 1930. уписао се на студијску групу српскохрватски језик и југословенска књижевност Филозофског факултета у Београду. Дипломирао је 1934. године, а од 1935. до 1941. године је радио као професор Грађанске школе, а потом је 1936. постављен за суплента у Реалној гимназији у Тузли.
ОВАКО БИ ТИТО ДАНАС РЕШИО ПРОБЛЕМ СА КОСОВОМ: Брозова унука открила и како се њен отац БОРИО ПРОТИВ НЕПРИЈАТЕЉА!
"КО НАМ ПРАВИ ДРЖАВУ ТАЈ ЋЕ ЈЕ И РАЗБИТИ": Генијални војвода Мишић предвидео крвави распад Југославије
Треба ли СЕСТРА да се одрекне наследства у КОРИСТ БРАТА? Ево одакле је све почело
– Босна га никада није прихватила због тога што се није хтио савити, што је био свој – рећи ће једном приликом Мешина супруга, ведра и самосвесна жена, ћерка генерала Краљевине Југославије. Била је одана Меши и његовом стваралаштву, умела да јасно каже и покаже да је спремна да с њим иде и на крај света по њихов комад среће. Њено је име Дарослава Дарка Божић. Ваљда ће због ње Меша написати "Ко промаши љубав, промашио је живот".
Њихов одлазак из Сарајева никог није узбудио. Чак ће, нешто доцније, недељник "Свијет" написати – Остали смо без Савића и Репчића, па можемо и без Меше Селимовића. То су двојица фудбалера који су из ФК Сарајева прешли у Црвену звезду, за коју је и сам Меша навијао.
МЛАДЕН И МИРА ИЗ СУБОТИЦЕ РОДИТЕЉИ ЧЕТВОРКИ! Ево како изгледа њихов дан
Доказ да се хероји не заборављају: Осечина добила улицу пилота Миленка Павловића
ХЕРОЈ СА КОШАРА ДОБИО БИСТУ: У дворишту Основне школе у селу Каменица откривен споменик Славку Крунићу
Једном приликом, на загребачком Књижевном кутку, Меши Селимовићу је од стране организатора постављемо питање од ког се очекивало да ће од Меше издејствовати неку врсту провокације – Зашто се ви Мехмеде Селимовићу осећате Србином?
Његов сталожени одговор који је уследио без размишљања утишао је целу салу – До 1941. сам се осећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то.