Након 25 година, освануће још један ДАН ТУГЕ И СЕЋАЊА: "Олуја" и даље оставља НЕРЕШЕНА ПИТАЊА
Комесаријат за избеглице и миграције свих ових година ради на стамбеном збрињавању избеглица.
Комесаријат за избеглице и миграције Србије саопштио је да је прошло пуних 25 година од једног од најтужнијих догађаја у модерној историји када је током војне акције "Олуја" из крајева у Хрватској, у којима су вековима живели, протерано више од 250.000 припадника српског народа.
РХМЗ ИЗДАО АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ: Очекују нас обилни пљускови и град
ИСКОРИСТИТЕ СУНЧАНИ ПОНЕДЕЉАК, СЛЕДЕ НАМ КИШНИ ДАНИ: Ево какво нас време очекује до краја недеље
ПОМОЗИМО ДА ЛАНА САЧУВА ОСМЕХ! Остваримо сан њеног брата (4) - ДА ЗАЈЕДНО ВОЗЕ БИЦИКЛ (ВИДЕО)
Ово је дан за сећање и тугу, за парастосе и паљење свећа и туговање за више од 1.700 погинулих и несталих, од којих се за 770 ни дан данас не зна шта се са њима десило и где им је гроб, наводи Комесаријат.
Подсећа да су ратови 90-тих година прошлог века на простору некадашње Југославије довели до великог таласа избеглица из крајева бивше СФРЈ у Србију. Уточиште, сигурност и нови живот потражило је близу 618.000 Срба из Хрватске и БиХ, а након бомбардовања 1999. и више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
И после четврт века, наво ди Комесаријат, није се много одмакло у успостављању климе поверења пре свега зног чињенице да се Србима протераним из Хрватске ни после толико година не признају њихова имовинска и друга права, а онај мали број њих који се вратио, живи у атмосфери националне нетрпељивости.
-Упркос томе што Срби у Хрватској данас имају и своје представнике у Влади и Сабору, остала су нерешена бројна питања: није обновљена уништена имовина, није враћено одузето пољопривредно земљиште српским власницима, Република Хрватска није спровела Уставни закон о правима националних мањина којим се Србима гарантује пропорционална заступљеност и запошљавање у органима државне управе, полицији, правосуђу и другим јавним институцијама, нису исплаћене пензије.
Комесаријат за избеглице и миграције је свих ових година радио како на стамбеном збрињавању тако и економском оснаживању избеглица и интерно расељерних лица.
Држава Србија је најпре прихватила више од 60.000 људи у 700 колективних центара, који су данас сви осим једног затворени, да би током година стамбено збринуала 22.330 породица и економски оснажила додатних 21.000 породица, из буџета Србије и обезбеђених донаторских средстава.
Кроз Регионални стамбени програм, који је у пуном замаху, до сада је кров над главом обезбедио за више од 5.000 породица, завршене су зграде у 33 локалне самоуправе, а градилишта су отворена у још 20 општина и градова.
Усељен је 1.361 стан, додељено 1.865 пакета грађевинског материјала, изграђено 290 монтажних кућа и купљена 1.344 сеоска домаћинства за избеглице из БиХ и Хрватске.
Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије захвалио се свим донаторима и међународним организацијама на додељеним средствима за решавање стамбених потреба избеглица, али напомиње да се не смеју заборавити нерешена отворена питања која отежавају постизање трајних решења за избегличку популацију, као и стамбене потребе и нерешена друга питања више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
Република Србија, каже се у саопштењу, сматра да наставак активности на спровођењу анекса Е и Г Споразума о сукцесији има висок приоритет, као и остале активности које воде решавању избегличких проблема. У том смислу очекујемо даљу подршку међународне заједнице.
Помен жртвама биће одржан 5. августа 2020. у 11 сати у Цркви светог Марка у Београду као и у многим местима широм Србије, навео је Комесеријат.
Пронађена Крушевљанка (30) која је нестала у четвртак: Отишла из хитне са посекотинама на рукама
"ДЕВОЈКЕ ЗА НОЋ УЗИМАЛЕ ПО 600 ЕВРА": Ево ко је Ваљевка осумњичена за организовање проституције у ЦГ
СТРАВИЧНА СЦЕНА У БЕОГРАДУ: Жена скочила са Бранковог моста!
КРАЂА У СРБИЈИ "ТЕШКА" ДВА И ПО МИЛИОНА ДИНАРА: Бивша радница поште дала љубавнику кључеве, он покупио све и побегао
Пут Балкана отишло 25.055 контејнера са кокаином! ВЕЗЕ ЛОКАЛНИХ НАРКО БОСОВА СА ЛАТИНОАМЕРИЧКИМ КАРТЕЛИМА