Остави пушење! Данас је Национални дан без дувана у Србији
Национални дан без дувана биће обележен данас у Србији под слоганом "Остави пушење" са циљем да се кратком, једноставном и јасном поруком нагласи значај престанка пушења и да се укаже на све штетне ефекте употребе дувана и дуванских производа, објављено је на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.
Према подацима из Истраживања здравља становника Србије из 2019. године, а којима Градски завод за јавно здравље Београд располаже, сваки четврти пушач је покушао да остави пушење, док је сваки други пушач, односно 58,6 одсто њих, био забринут за сопствено здравље због штетних последица пушења.
Такође, само 30,1 одсто пушача у 2019. години добило је у Србији савет од здравственог радника да престане да пуши што указује на потребу за интензивирањем едукације и додатним мотивисањем самих здравствених радника за давање савета и адекватне подршке пушачима да истрају у својој жељи да престану да пуше.
- Упркос широким знањима из области медицине и својих ужих стручних области, здравствени радници у пракси умеју да занемарују и/или умањују проблем никотинске зависности, те му се можда не посвећују довољно доследно и ефикасно - наводи се у објави на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.
У објави је истакнуто да зависност од дувана испољава многе карактеристике хроничне болести, што је јако важно схватити како би се извршила одговарајућа процена и одабрао најбољи третман за одвикавање, а саветовање становништва од стране здравствених радника о штетности пушења једна је од значајних мера за сузбијање употребе дувана.
- Са скоро 32 одсто пушача у популацији одраслих, наша земља неславно предњачи када је реч о Европи, али и у светским оквирима. У Србији сваке године 15.000 људи превремено умре због последица пушења - наводи се у објави.
Тржиште дуванских производа с годинама повећава обим својих производа те се таји данас на тржишту могу наћи нови производи међу којима су загревани дувански производи, електронске цигарете, снус и никотинске врећице.
Последње Истраживање понашања у вези са здрављем деце школског узраста у Србији, из 2022. године, а којим располаже Градски завод за јавно здравље Београд, показало је да је електронске цигарете пробао чак сваки пети ученик петог и седмог разреда основне и првог разреда средње школе, а снус и никотинске врећице њих 4,9 одсто.
- Мисија свих јавноздравствених професионалаца је да стално буду у приправности и да делују проактивно. Као неприкосновени приоритет увек се мора поставити примарна превенција конзумирања свих дуванских и никотинских производа, што подразумева рад са децом и младима кроз адекватно информисање, уз методе оснаживања личности детета да се супротстави увек новим изазовима одрастања - наводи се у објави.
У објави се такође наводи да је употреба дувана главни превентабилни фактор ризика који доводи до превременог обољевања и умирања у савременом свету, као и да постоје докази да је пушење узрок настанка бројних малигних обољења, широког спектра кардиоваскуларних болести, да доводи до можданог удара, компликација трудноће, хроничне опструктивне болести плућа и многих других поремећаја здравља.