ОТКРИВАЈУ КОРОНУ У 97% СЛУЧАЈЕВА: Српски епидемиолози објаснили све о тестовима који детектују вирус за пола сата
Захваљујући новим антигенским тестовима, који ће ускоро почети да се користе у Србији, за само пола сата знаће се да ли је неко заражен вирусом
Захваљујући новим антигенским тестовима, који ће ускоро почети да се користе у Србији, за само пола сата знаће се да ли је неко заражен вирусом и то са великом прецизношћу, чак до 97 одсто.
ПОЧИЊЕ СТРОГО КАЖЊАВАЊЕ! Онима који не поштују епидемиолошке мере следе ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ
ПОНОВО МОЖЕМО У ГРЧКУ! Срби од 1. новембра могу ући у земљу, али под овим условима
"ШОКИРАН САМ, ПОСЛЕ 23 ГОДИНЕ И ДАЉЕ НЕ ЗНАЈУ" Кон открио када нас очекује судар грипа и короне
Оно што је посебно важно, на почетку болести моћи ће да се региструје присуство вируса пре самог развијања тешке клиничке слике, што ће помоћи како пацијентима, тако и лекарима. Како сазнајемо, Србија ће први контингент антигентских тестова добити из донација, а потом ћемо их увозити.
Епидемиолог и члан Кризног штаба за сузбијање инфекције Covid 19, проф. др Бранислав Тиодоровић изјавио је за да се антигенски тестови раде из узорка бриса грла и носа, три до пет дана од заражавања и првог симптома болести.
- Захваљујући антигенским тестовима које ћемо користити моћи ћемо рано да утврдимо присуство вируса у организму, резултати су веома прецизни и они се добијају за 30 минута. То ће много олакшати свима нама, пре свега јер ће бити могуће и пре развијања тежег облика болести утврдити да ли је неко заражен, што ће касније значити у лечењу, а с друге стране то је веома важно јер ћемо врло брзо моћи да пронађемо контакте особе заражене вирусом. За разлику од ПЦР теста, антигенски тестови су не само бржи прецизнији, већ су и јефтинији - објашњава професор Тиодоровић.
За разлику од тестова које већ користимо ИгМ, IgG и ПЦР, резултати не само да ће бити бржи већ ће откривати антиген који напада организам и врло је прецизан, поготово у првих три до пет дана од појаве симптома болести. Прецизност брзих антигентских тестова је 96-97 одсто због своје високе сензитивности. Лекари објашњавају да ће лекарима у нон-ковид систему ови тестови бити од користи јер ће моћи без бојазни да третирају своје пацијенте.
- Биће тих тестова по целој Србији, нико неће нико морати да долази у Београд да би се тестирао. Биће их најпре по заводима, ковид-амбулантама и на Институту за микробиологију где ће бесплатно бити тестирани они за које се сумња да су заражени, изјавио је професор Тиодоровић.
И епидемиолог и члан Кризног штаба за сузбијање инфекције Covid 19, др Предраг Кон објаснио је да антигенски тестови постоје одавно, али је да је могућност њихове примене код нас сада испитана, односно валидирана.
- Они су високо поуздани, а помоћу њих се открива присутност антигена, односно самог вируса. Исто се узима из бриса, попут ПЦР-а. Резултат се може добити већ након пола сата. То не значи да ће организацијски моћи баш тако брзо код нас, али ће сигурно убрзати добијање позитивног или негативног резултата, објаснио је др Кон.
Како је даље објаснио епидемиолог постоје тачно одређене групе кандидата који ће се подвргавати оваквим тестовима.
- Понајвише за разне ситуације где смо и до сада вршили тестирања, приликом уласка у болнице, код посебно осетљивих група, у домовима за старе, у свим случајевима где постоје индикације. На пример у болницама, где је један запослени заражен, па се испитују његови контакти. Постоји размишљање да се ова врста теста користи и на граничним прелазима, али за то треба обезбедити адекватну логистику - појаснио је др Предраг Кон.
Према Светској здравственој организацији, могуће је да тренутни тестови на антитела могу унакрсно да реагују са другим хуманим вирусима корона, што резултира лажно позитивним резултатима. Још једна ствар која не иде наруку тачности постојећих тестова јесте то што асимптоматски људи и они са благим симптомима могу произвести мање антитела на вирус него болесније особе. Антигенски тест ће, како објашњавају лекари, помоћи да се са великом прецизношћу и сигурношћу утврди присуство вируса, што ће олакшати борбу против Covida 19.
Предности нових тестова
Откривају вирус за само 30 минута
Прецизност од 97 одсто
Омогућавају откривање пре развијања тешке слике
Даје шансу да се открију на време сви контакти зараженог
Јефтинији су од ПЦР тестова
Лончар: Спремамо се за најгори сценарио
Министар здравља Златибор Лончар је апеловао на све грађане да се на време јаве у ковид амбуланте чим се јаве први симптоми. У припреми су, како је рекао, и ковид бонице у Батајници и Крушевцу са по 1.000 места у којима ће радити више од 1.000 здравствених и немедицинских радника.
- Спремамо се за најгори сценарио, пратимо шта се дешава и у региону и Европи, мислим да смо се више опустили него што је требало. Србија још увек има добар резултат, али све може да се промени уколико се не буду поштовале мере - рекао је Лончар.
Ивануша из СЗО: Хитно ограничити окупљања
Директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша изјавио је да треба размишљати о новим мерама против ширења вируса корона у Србији, наводећи да је број новооболелих висок и да ситуација јесте озбиљна.
- Таква епидемиолошка ситуација је у складу са трендом у Европи и северној хемисфери, који је генерално забрињавајући - казао је Ивануша.
Акција је, како каже, неопходна.
- Треба заустављати погоршања што је раније могуће, јер видимо да се земље које то нису урадиле сада налазе пред великим изазовима - рекао је Ивануша.
Он је навео да је Србија много тога урадила, да је брзо пребацила здравствени систем са нормалног на ковид, као и да су на снази многе мере, али да се оне не изводе на најоптималнији начин и да има места за побољшање.
- Треба размишљати о новим мерама, треба ограничити окупљање људи, омогућити људима који иду на посао да су безбедни, свуда одржавати физичку дистанцу, маске, хигијену руку, тестирање оних који имају симптоме, карантин за оболеле, као и правовремено лечење - рекао је Ивануша.
Он каже да ПЦР тестирање људи који улазе у Србију није одлучујућа мера, већ да је најбитније поштовати јавно-здравствене мере.
Каже и да су нове ковид болнице од изузетног значаја јер ће људима бити потребно болничко лечење, али да болница не може спречити епдиемију, која се спречава јавно-здравственим мерама.
Др Кисић: Ригорозне мере, ако се не придржавамо ових
- Спремамо се за најгори могући сценарио. Предвиђања да ће бити преко хиљаду јесу реална ако се настави овим темпом. То нам логично говори да имамо више резервоара и да нам прети већи број заражених - рекла је чланица Кризног штаба и нова министарка у Влади Србије Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је коментаришући изјаву њеног колеге професора Бранислава Тиодоровића да ће се полицијски час увести ако буде заражених више од 1.500 у дану рекла да су то неке арбитрарне границе где би се очекивало да се мере пооштре.
- Да се придржавамо мера не би нам биле потребне ригорозне мере, пошто се не придржавамо, требају нам. Не могу да вам прецизирам одговор када ће бити нове мере - истакла је она.
Каже и да неће дозволити да се вирус неконтролисано шири.
- Око 730 људи је у болницама. Почела је и Арена да прима. То не значи да су пуни капацитети у постојећим болницама, а главна стратегија СЗО је хоспитализација само средње тешких и тешких пнеумонија - наводи др Кисић.
Она каже да је ноћна мора ситуација када не можете да збринете све пацијенте.
- Видимо колико се експлозивно шири корона, цела популација јесте отпорнија. Не знамо још ништа о дужини имунитета. Доста се чини као да тапкамо у месту - објашњава.
Она каже да су у читавом свету, па и код нас, уочена резаражавања, па и трећи пут.
- Лети смо се опуштеније понашали, то и јесте људски, али то вирус сачека - каже докторка.