Не хају за казне и последице: Откривамо због чега СРБИ ових дана МАСОВНО ПАЛЕ СВОЈЕ ЊИВЕ
Шеф катедре за педологију на Шумарском факултет професор Милан Кнежевић открио је због чега Срби ових дана масовно пале своје њиве!
- Паљењем земљишта се нарушава минерални дисбаланс која је носилац плодности земљишта и настаје губитак хумуса. Могу да се изгубе форме азота и храњивих елемената кроз паљење. Жетвени остаци јако добро поправљају структуру земљишта и чак се препоручује да остану јер то доприноси бољем квалитету тла - каже професор Кнежевић.
Жетвени остаци чак доприносе бољем квалитету земљишта.
Хумус је плодно тло које се налази на површини земљине коре, мале дебљине, обично неколико дециметара. Састоји се од мешавине органских и минералних материја са присуством бактерија. У процесу распадања изумрлих биљних и животињских остатака ствара се веома битна органска материја- ХУМУС (лат. хумус-земља црница) која је најзначајнија за плодност тла. Садржај хумуса у тлу опада дубином, те се и његова плодност смањује идући у дубину.
- Побољшавају и држе земљиште растреситим, побољшавају физичко-механичка својства, обогаћују земљиште хумусом, а паљење и високе температуре смањују садржај хумуса у земљишту, изазивају губитак структуре земљишта, смањују биолошку активност, то се све одражава на укупну плодност земљишта - каже професор Кнежевић и додаје да пољопривредници то раде из једног простог разлога, односно пале земљу да би је касније лакше заорали.
Подсећамо да је јуче у раним јутарњим сатима запаљено ниско растиње на две катастарске парцеле у селу Брзану чиме је изазван пожар који се проширио на површину од 10 хектара у непосредној близини ауто-пута Београд - Ниш. Највероватније услед дима који је смањио видљивост на ауто-путу потом је дошло до саобраћајне незгоде у којој је једна особа изгубила живот.
А пре само три дана више од 800 хектара шума и њива у Банату, од тога 200 хектара резервата природе Царска бара, прогутала је ватрена стихија! Несрећу је наводно изазвао старац М. Т. (81) из Београда који је и ухапшен.
Надлежни апелују да се пољопривредна добра не пале, али изгледа да и поред казни које су закоски прописане, пољопривредници немају слуха.
Законом о заштити од пожара предвиђене су новчане казне за спаљивење отпада на отвореном и то за физичка лица од 10.000 до 50.000 динара, док је за правна лица тај износ од 300.000 до милион динара.
Пратите нас на нашем инстаграму SrbijaDanas.com