Отворен конкурс за наставнике и ученике за учење кроз игру - ЕдуГејминг
Радови победничких тимова биће представљени у оквиру традиционалне научнопопуларне манифестације Мај месец математике (М3) а победнике очекују и друге награде
Од данас до 20. априла 2022. године, наставници математике и информатике основних и средњих школа заједно са својим ученицима и колегама који подучавају друге предмете, имају прилику да се пријаве на конкурс за развој игара у настави - ЕгуГејминг. Конкурс је отворен уочи припреме једанаесте најмасновније научнопопуларне манифестације у Србији посвећене математици - Мај месец математике (М3). У циљу популаризације математике и учења и кроз игре, ове године се Центру за промоцију науке и Математичком институту САНУ придружују Нордеус фондација и Друштво математичара Србије.
- Желимо да подстакнемо школе да буду центри креативности, преплитања дисциплина, истраживања и решавања проблема. Игра је сјајан начин да се то постигне јер се мора дубоко размишљати о теми како би се учинила једноставном и забавном. Жељно ишчекујемо радове школа из целе Србије јер знамо да свуда има веома ангажованих наставника и ученика - изјавио је Милош Ђуричанин, директор стратегије Нордеус фондације.
ЕдуГејминг програм осмишљен је тако да комбинује елементе игре са наставним програмом, како би ученици развијали вештине креативног решавања проблема и истраживачког приступа учењу. Циљ је направити едукативну игру за једну наставну јединицу из било код предмета који садржи елементе математике која ће помоћи да се она лакше и боље савлада. Ово је прилика да се наставници информатике и математике, удруже са наставницима других предмета попут биологије, физике, географије, уметности и хуманистичких наука, и својим ученицима како би стварали заједно.
Радови победничких тимова биће представљени на традиционалној манифестацији, Мај месец математике (М3), која се код нас организује већ 11. годину заредом. Поред промоције најбоље тимове и њихове школе очекују и друге вредне награде.
Какав задатак очекује учеснике?
Наставници и ученици треба да осмисле правила игре која ће трајати највише 3 школска часа, а кроз коју ће се извршити систематизација или провера једне наставне јединице. Док креирају едукативну игру, учесници треба да имају на уму 5 критеријума које треба испунити:
● игра треба да има јасно дефинисана правила;
● потребно је представити едукативне елементе игре — покривени основни појмови изабране наставне јединице, навести који је исход плана наставе и учења се остварује увођењем игре у наставни процес;
● изложити како се прати напредак ученика током игре (прелазак нивоа, освајање беџа, одређеног броја поена...);
● навести повластице које доносе пређени нивои, освојени беџеви или поени;
● повезати наставну јединицу са осталим предметима и осталим наставним јединицама унутар предмета.
У конкурсу могу да учествују и наставници других предмета у којима су заступљени елементи математике.
Како се пријавити на конкурс?
Пријаву је потребно попунити до 20. априла у подне путем електронске форме која је доступна на следећем линку. Уз попуњену пријаву, учесници треба да доставе опис игре у форми видео-записа у максималном трајању до 5 минута. Како би успешно попунили сва поља и додали свој видео-материјал приликом пријаве, неопходно је користити Google мејл налог.
Победници и награде
Комисија ће одабрати три видеа најкреативнијих решења која су испунила поменутих пет критеријума. Поред тога што ће радови најбољих тимова бити представљени на манифестацији М3, за школске кабинете најбољих тимова биће обезбеђена и савремена опрема. Такође, награђени радови и победничке школе биће промовисани у медијима као примери добре праксе. Сви видео-материјали биће део базе едукативних „игровних“ часова, који ће се налазити на платформи Нордеус фондације и бити доступни свим школама у земљи.