Ова болест годишње убије више од 3.000 СРБА, а за све је крива ХРАНА КОЈУ СВАКО ОД НАС КОРИСТИ!
Лоша исхрана и нездрав начин живота криви су за чак 90 одсто случајева канцера дебелог црева, упозоравају стручњаци
Поред неквалитетне хране, фактори ризика за добијање рака дебелог црева су пушење и алкохол. Упркос чињеници да може да се излечи у 90 одсто случајева, овај карцином убије највише људи после рака плућа.
Масне и калоричне намирнице, али и дуван и алкохол, драстично повећавају ризик од добијања овог карцинома, док је у само десет одсто случајева узрок генетика.
- Код десет одсто карцинома дебелог црева генетика има пресудан значај, и то су такозвани породични карциноми, где више чланова различитих генерација унутар исте фамилије оболи. Ипак, најчешћи су такозвани спорадични карциноми, који чине скоро 90 одсто случајева. Ту су битни фактори средине и начин живота који подразумева исхрану са пуно калорија и масти. Додатни фактори ризика су и шећерна болест, алкохолизам, пушење, гојазност, зрачење, упалне болести црева и старосна доб преко 50 година - прича проф. др Горан Баришић и додаје:
- У Србији годишње оболи 5.500 људи, а 3.100 умре, и само карцином плућа има већу смртност. Овај податак посебно забрињава ако се зна да је малигнитет на дебелом цреву излечив у 90 одсто случајева уколико се на време открије. Најбоља превенција јесте редовна и здрава исхрана, пуна воћа и поврћа - каже доктор Баришић.
Сећате се рашчињеног нарко попа Јорда из Пожеге? По истеку казне одлучио се за ОВАЈ КОРАК - СВИ У ШОКУ!
ПРИЗОР СА АУТО-ПУТА КОД ДУШАНОВЦА ЋЕ ВАС СКАМЕНИТИ: Ово није мотоциклиста, ово је КАМИКАЗА! (ВИДЕО)
Велики српски хуманитарац деци платио одлазак на Светско првенство у уличном фудбалу (ВИДЕО)
Према речима проф. др Горана Баришића, од оболевања од рака дебелог црева најугроженије су особе у шестој и седмој деценији живота.
- У 90 одсто случајева се открива код особа старијих од 50 година. Са годинама расте и ризик, тако да је код особа старих између 80 и 85 година ризик за настанак карцинома дебелог црева седам до осам пута већи него код особа старих од 50 до 55 година. Међутим, карцином дебелог црева се спорадично јавља и у млађим старосним групама, тако да се у последње време региструје повећана инциденца и код особа млађих од 40 година - каже проф. др Баришић.
Проф. др Горан Баришић из Клинике за дигестивну хирургију Прве хируршке клинике Клиничког центра Србије каже да тачан узрок настанка карцинома дебелог црева није познат, али да су фактори ризика нездрав начин живота и генетика.
- Код десет одсто карцинома дебелог црева генетика има пресудан значај, и то су такозвани породични карциноми, где више чланова различитих генерација унутар исте фамилије оболи. Ипак, најчешћи су такозвани спорадични карциноми, који чине скоро 90 одсто случајева. Ту су битни фактори средине и начин живота који подразумева исхрану са пуно калорија и масти. Додатни фактори ризика су и шећерна болест, алкохолизам, пушење, гојазност, зрачење, упалне болести црева и старосна доб преко 50 година - прича проф. др Баришић и додаје:
- Карцином дебелог црева у Србији је други најчешћи малигни тумор код мушкараца, одмах после рака плућа. Број новооткривених случајева код мушкараца у Србији годишње износи око 3.400, док је код жена број оболелих око 2.100. У погледу смртности од малигних болести у Србији, од рака дебелог црева умре 1.900 мушкараца годишње, а од исте болести 1.200 смртних исхода бележи се код жена. Свакако, стопа смртности директно зависи од стадијума болести у ком је она откривена и када је започето лечење. У принципу, што се болест раније открије, то су могућности за излечење веће, а оне иду чак и преко 90 одсто.
Он напомиње да су код овог подмуклог малигног обољења симптоми углавном неспецифични и да се због тога оно често касно открије.
- Најчешћи и најалармантнији симптом је појава крви у столици. Поред тога, могу се јавити и повећана количина слузи у столици, пролив, затвор или смена пролива и затвора, затим надимање, промена начина и фреквенце пражњења црева, грчеви и болови у стомаку, малокрвност... Зато је важно не занемаривати ове тегобе и на време се јавити лекару - саветује др Баришић.
Чувени српски онколог проф. др Владимир Ковчин истиче да највеће шансе за излечење овог канцера даје успешна хируршка интервенција при којој се болест и метастазе у целини одстране.
- Уколико то није могуће, примењују се стандардне методе лечења, попут хемиотерапије са цитостатицима, а у појединим случајевима и зрачења и радиотерапија. Постоји и неколико нових биолошких лекова који селективно делују на малигне ћелије и спречавају њихов раст или раст нових крвних судова који исхрањују тумор. У ту врсту терапије спада и имунотерапија - напомиње проф. др Ковчин.
"Дрога" која убија највећи број људи заправо је легална и свакодневно је конзумирамо
ВЕОМА ОПАСНО ПО ЗДРАВЉЕ! Овај лек користи сваки Србин, а ни не зна колико себи УГРОЖАВА ЖИВОТ!
СТРУЧЊАЦИ И ЗВАНИЧНО УТВРДИЛИ: Не постоји "босански језик", то је СРПСКИ!
На питање шта се оболелим пацијентима препоручује да једу и пију током лечења, др Ковчин каже:
- У току лечења исхрана треба да буде блага, али са довољним калоријским уносом да пацијент не би губио на тежини. Храна треба да буде лако сварљива и да не надима, а препоручује се доста свежег воћа и витамина. Доста тога зависи од фазе лечења у којој се пацијент налази, да ли је то пре или после операције, у току хемиотерапије или после завршеног лечења. Треба да буде индивидуално прилагођена сваком пацијенту и његовим потребама. Некада се сва ограничења укидају, углавном у случајевима када пацијент треба да добије на килажи - одговара саговорник и истиче да је здрава исхрана заправо и најбоља превенција.
С обзиром на то да је код карцинома дебелог црева један од највећих узрока неуредан начин живота, промена штетних навика, посебно исхране, може се сматрати превенцијом.
БОНУС ВИДЕО: НЕОБИЧНО ИСТРАЖИВАЊЕ: Овако би изгледала Земља да на њој остане САМО 100 ЉУДИ (ВИДЕО)