Ова прелепа и ретка врста птице, пореклом из српских крајева, пронађена у Африци за време велике СЕОБЕ (ФОТО)
Модроврана из Србије пронађена у Намибији.
Јединка модровране, која је у Србији ради праћења сеобе обележена ножним прстеновима, пронађена је на фарми у близини Отјиваронга у Намибији.
- Локални фармер спасио је изнемоглу шарену птицу, а њу је као младунца на гнезду 12. јула прошле године у околини Бачке Тополе обележио орнитолог Јожеф Шихелник - саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
ПОЗНАТО СТАЊЕ У БЕОГРАДСКОМ ЗОО ВРТУ: Повећане мере безбедности, ево зашто
Он је Јован, највеселији момак са журке на Сајму: Јавност га зна по једном невероватном подвигу од пре неколико година
Србија је ОДУШЕВЉЕНА новим такмичарем у Слагалици: Његово име је Карлос, а само пет година живи овде (ВИДЕО)
Модроврана је допремљена у намибијски центар за опоравак дивљих животиња, а на левој нози је носила метални прстен са ознакама "МУС БЕЛГРАДЕ".
Центар за маркирање животиња, који ради при Природњачком музеју из Београда, почетком марта је примио вест о проналаску животиње, а према сазнањима др Далиборке Станковић ово је први пут да је у Србији обележена модроврана која је касније пронађена на толикој удаљености и у том делу света.
Птица је пронађена након путовања које је трајало 231 дан, на удаљености од чак 7.368 километара од места излегања.
Након тронедељног опоравка, птица је 17. марта пуштена на слободу, а орнитолози очекују да ће се након дуге пролећне сеобе вратити у близину места излегања, где би могла да започне гнежђење.
Модроврана је селица која зиму проводи у подсахарској Африци, а у Србију долази крајем априла и напушта је крајем септембра.
То је птица величине градског голуба која се гнезди на отвореним стаништима, а храни се крупним инсектима, малим гмизавцима, водоземцима и сисарима.
Угрожена је нестајањем станишта услед интензивирања пољопривреде, смањењем броја стабала са одговарајућим дупљама, интензивним коришћењем пестицида и криволовом на сеоби.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, са својим локалним партнерима 17 година ради на активној заштити националне популације модровране и за то време, кроз програм постављања дрвених кутија за гнежђење, војвођанска популација повећана је са 15 на више од 250 парова.
Осим у Војводини, кутије за гнежђење постављене су широм Неготинске крајине и у околини Београда.
Занимљиво је да су истраживачи из Италије, захваљујући сателитском праћењу, открили да модровране прелећу Сахару на висини од 4.000 метара брзином од чак 113 километара на час.
ПРЕЛЕПА МИЛИЦА ЈЕ ХЕРОЈ СРБИЈЕ: Постоји један начин да јој сви помогнемо да то и остане (ФОТО)
У НИШКОЈ ХАЛИ "ЧАИР" НА ЛЕЧЕЊУ 19 ПАЦИЈЕНАТА: Најстарији оболели од короне има 72, а најмлађи 27 година
За длаку избегнут ИТАЛИЈАНСКИ СЦЕНАРИО на Дедињу: Овако је откривена "темпирана бомба" у еминентној болници
Др Павловић објаснио зашто су ГОЈАЗНИ ЉУДИ НА УДАРУ КОРОНА ВИРУСА: Могу развити тешке симптоме
ЈКП "Јавно осветљење" наставља да ради пуном паром, појачано одржавање расвете у целом граду