ОВАЈ ЛЕК УЗИМА МИЛОМИР МАРИЋ: Кинеска таблета мора да се узме у првих пет дана од заразе, за ову категорију ЗАБРАЊЕН
Проф. др Зоран Тодоровић детаљно објаснио на који начин се узима
Новинар Миломир Марић има 65 година и ковид, али се похвалио да за сада лако пролази кроз болест захваљујући и кинеском леку "фавипиравир", кога му је одмах по детектовању короне преписао др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике.
Откривамо вам све о овом антивирусном леку.
СА КОРОНОМ НЕМА ПРАВИЛА: Невероватан случај Београђанина доказује истинитост ове тврдње
ЦРНЕ ПРОГНОЗЕ ПРОФЕСОРА КОЧОВИЋА: Пик неће бити у септембру, предвиђа и до 10.500 заражених дневно - овај датум кључан
ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: Изговорите молитву, а онда ће вас стићи опрост свеца
Главна мисија "фавипиравира" је да спречи размножавање вируса у организму и зато је важно да га пацијенти почне узимати најкасније пети дан од почетка симптома. У Србији се овај лек у таблетама примењивао искључиво у болницама до краја марта ове године, када је 11. верзијом Протокола за лечење ковид пацијената омогућено да га пацијенту препише и лекар у ковид амбуланти управо да би га што пре узимали.
Први дан, ако пише у протоколу, узима се 1.600 мг на 12 сати, затим још четири дана 600 мг на 12х. Не сме се давати трудницама и дојиљама, а потребан је опрез и код пацијената с озбиљним оштећењем јетре и бубрега.
Проф. др Зоран Тодоровић, клинички фармаколог објашњава да "фавипиравир" спречава умножавање вирса и да може да олакша клиничку слику.
- Суштина је у томе да се примени довољно рано, док се болест није погоршала. И што пре, то боље! Има ризика од примене, али је корист изгледа већа. Од нежељених ефеката, најчешћи су пролив и неки поремећаји крвне слике и биомаркера функције јетре - каже проф. Тодоровић.
Напомиње и да је СЗО била резервисана према употреби "фавипиравира", али је недавна мета-анализа девет клиничких испитивања у водећем научном часопису Сциентифиц Репортс (https://doi.org/10.1038/s41598-021-90551-6) показала да је ефикасан.
- Побољшање клиничке слике током првих седам дана хоспитализације било је високо статистички значајно чешће код пацијената на "фавипиравиру" у поређењу са контролном групом. Такође, могуће је да има повољно дејство на уклањање вируса из организма (обесклицавање), на потребу пацијената за кисеоником (за 7% поређење је без статистичке значајности, али је тренд повољан) и на смртност (за 30%, али је поређење ипак без статистичке значајности у односу на контролну групу) - истиче проф. Тодоровић и додаје да је првобитно одобрен у Јапану за пацијенте оболеле од грипа током епидемије.