ОВАЈ ОБИЧАЈ ЈЕ БИО МУКА ЗА СВУ ДЕЦУ: Писали су СВИ О ЊЕМУ, али нико није МОГАО ДА ГА ИСКОРЕНИ ИЗ ШКОЛСКИХ КЛУПА
Школски дани нису одувек били безбрижни
Школе у Србији током 19. века у многоме су се разликовале од ових данашњих. Учило се лепо писање, "збрајање" и ручни рад, девојчице и дечаци били су строго одвојени, верованука је била обавезна за све, а учитељ је умео и да удари непослушне ђаке.
КУПИО ЈОЈ ЈЕ ПРСТЕН ЗА 2.000 ДИНАРА: Србин преко Фејсбука упознао девојку са Филипина и сад се бори за њихову љубав!
Србија бруји о вези Милијане и 53 године старијег Милојка, али ПРИЧА О МАРИЈИ треба више да нас интересује
Знате ли шта значи речца "БРЕ"? Ево одакле потиче реч коју сви Срби толико често користе!
У то време казне су биле саставни део наставе и одрастање. Најблажа казна била је усмена опомена и стајање у ћошку, али било је и казни попут исписивања реченица на табли, казнене наставе, али и клечања на кукурузу и ударања шибом по рукама и табанима.
Методе кажњавања нису навођена у званичним документима, али су итекако биле присутне и кроз време се сећања на њих преносе са колена на колено. Забележене су и у списима угледних Срба.
Тако је о "камџијама по голој кожи" писао Доситеј Обрадовић. Српски песник и Његошев учитељ Сима Милутиновић Сарајлија причао је да је првог дана школе добио "такве батине од учитеља", да се у ту школу више никада није вратио. Најсликовитији био је Вук Караџић. Он је описао обичај познат као "субота, ђачка бубота". Био је то дан када би се ђаци тукли без обзира на то да ли су нешто скривили или не. Батинање је вршио учитељ.
Знате ли шта значи речца "БРЕ"? Ево одакле потиче реч коју сви Срби толико често користе!
(ВИДЕО) ПРЕРАНО У СВЕТУ ОДРАСЛИХ: Ђорђе Марковић и његова сестра Александра ПРАВИ СУ ПРИМЕР свима!
ВОЗАЧИ, ПРИПРЕМИТЕ СЕ: Власнике ОВИХ ВОЗИЛА чека НОВИ ТРОШАК, а ево О ЧЕМУ ЈЕ РЕЧ
- Кад сам ја 1796. ишао у Лозницу у школу, још је био обичај да ђаке у суботу после подне туку без икакве кривице; ако је који онај дан, макар и после подне, био бијен за лекцију или за друго што, то му се није примало у рачун, него је морао и по други пут обичаја ради бити бијен - записао је Вук.
Васпитни метод познат као "Ко није тучен, није ни научен" дуго се задржао у Србији чак и након што је употреба батина по школама званично забрањена у сваком облику 1879. године. Народ каже да су управо тако настале и пословице: "Удри га, па ће од њега човек да испадне!", "Дете небијено, слабо одгојено" или "Батина је из раја изашла".