ОВАКО ИЗГЛЕДА ПУТ ОД ТЕСТИРАЊА ДО РЕЗУЛТАТА: Наши стручњаци откривају како функционише Пи-си-ар тест
Готово да нема делатности коју ова техника није директно или индиректно дотакла и заувек изменила.
Протеклих дана много се говорило о томе да се резултати пи-си-ар тестова предуго чекају. Надлежни су признали да није било довољно реагенса и да је зато дошло до застоја. РТС је у "Ватреном оку", највећој лабораторији у земљи, проверавао како изгледа сам процес тестирања, од тренутка када се узме узорак па док не добијете резултат.
Вероватно да нема никога на планети ко у последњих шест месеци није чуо за пи-си-ар. Ова технологија постоји већ 40-ак година, али сад се због позитивног или негативног налаза стрепи и у Америци, Африци, Аустралији, Европи...

ПАЦИЈЕНТ ИЗЛЕЧЕН, А И ДАЉЕ ШИРИ ВИРУС? Корона не престаје да изненађује, наши лекари изнели НОВА ЗАБРИЊАВАЈУЋА запажања

СПРЕМНИ ЗА ПРВЕ ПАЦИЈЕНТЕ: Велики број оболелих у Шапцу, почиње са радом привремена ковид болница

КОРОНА НАПАДА И ЈЕТРУ, БУБРЕГЕ: Лекари збуњени, "Колико год да лечимо пацијенте с ковидом, све мање знамо о њему"
Пи-си-ар технологија омогућава да се у специјалном апарату, у узорку детектује организам који се тражи. Од почетка године највише се користи за откривање генетичке информације коронавируса.
- Пи-си-ар апарат је релативно једноставан апарат, у смислу да он помоћу промене температура у одређеним временским сегментима и читањем одређених флуоресцентних боја може да вам каже, да, ви у овом узорку имате присуство короне или немате - објашњава др Јелена Беговић, директорка лабораторије "Ватрено око".
Али док узорак стигне до апарата, мора се транспортовати у специјалним условима, на температури од четири до осам степени. Када стигне до лабораторије, прво се загрева око један сат.
- Он се деактивира на температури од 70 степени, иако последња истраживања кажу да се он апсолутно инактивира на 90 степени, али ово је неки протокол који вам омогућава и да задржите информацију генетичку, да не дође и до њеног уништавања, да ипак имате релевантан резултат а са друге стране и да се заштите људи који ту раде - наводи Беговићева.
А иза врата лабораторије "Ватрено око" су научници, биолози, медицинари... Није довољан само апарат, већ и стручњаци који се свакодневно сусрећу са различитим инфективним агенсима и пи-си-аром.
У "Ватреном оку" један део процеса обављау роботи. Када би био само један узорак, процедура би трајала мало више од пет сати.
У ову лабораторију сваког дана стиже више од 2.000, зато раде 24 сата како би у том року обрадили све узорке..
- Узорак од момента када се узме, до момента када крене у анализу требало би да не прође више од 24 сата. Али ако направите процену да ће можда трајати више, ви у сваком том сегменту, том процесу можете да га замрзнете, и он је потпуно презервиран, може да се извади и поново настави са радом - наводи Беговићева.
И да нема корона вируса незамислив је научни рад без пи-си-ар технологије. Користи се за различита истраживања, форензику, дијагностику...
Готово да нема делатности коју ова техника није директно или индиректно дотакла и заувек изменила.
Научник залужан за проналазак Кери Малис 1993. године добио је Нобелову награду.

КО СУ СУПЕРПРЕНОСИОЦИ? Темпиране бомбе које ни не знају колико су људи заразили, ево како да их ПРЕПОЗНАТЕ

НАЈГОРЕ НИЈЕ ПРОШЛО, СВЕ СЕ МОЖЕ ПРОМЕНИТИ ЗА ЈЕДАН ДАН: Др Тиодоровић открива шта га највише брине

Шта се крије иза језиве сцене испред ковид амбуланте у Панчеву? Откривено због чега је мртав човек сатима стајао на сунцу наочиглед лекара!

Ево колико ће коштати вакцина против коронавируса у Србији

Платили сте, а нисте се тестирали на лични захтев? Ево ста ће бити!