ОВАКО ТЕЧЕ БИТКА ЗА НАЈТЕЖЕ ПАЦИЈЕНТЕ: Исповест лекара који је у првом реду за борбу против короне!
Српски лекари свакодневно се боре за најтеже случајеве корона вируса.
Од 222 заражених, колико их је било до јутрос у Србији, део је на кућном лечењу, други су стабилно, али у болници, а њих четрнаесторо је на респиратору. Управо за њих четрнаесторо највише се боре храбри лекари у клиникама.
ДА ЛИ И СРБИЈА ТРЕБА ДА ПРЕУЗМЕ ОВАЈ РЕЦЕПТ? Супермаркети у Данској доскочили помамном стварању залиха, ево како
"Помоћи ћемо региону, али Србија је на ПРВОМ МЕСТУ!" Вучић одговорио на позив четири европска лидера
ПОСТАВЉА СЕ 3.000 КРЕВЕТА НА САЈМУ У БЕОГРАДУ ЗБОГ КОРОНЕ: Србија се спрема за жестоку борбу против вируса
Проф. др Миодраг Врбић, руководилац Клинике за инфективне болести у Нишу, свакодневно се сусреће са пацијентима који су заражени вирусом корона, а како каже, толико је концентрисан на посао да, народски речено, "не стигне да руча". Пацијенти су стабилно, двоје је на вештачкој вентилацији и они су у тежем стању, али посматрано генерално епидемија се лагано убрзава, и морају се поштовати мере које је Влада Србије донела јер је то једини начин да се супротставимо корони.
- Досадашња искуства су таква да се епидемија убрзава, доста болесника имамо са лакшом клиничком сликом и они су на здравственом збрињавању у кућним условима. Имамо оне који су на клиници и о њима бринемо на најбољи могући начин, имамо двоје који су на респиратору. Укупна организација у Клиничком центру усмерена је ка сузбијању ове епидемије, јер су заиста мобилисане све службе. Посвећен сам послу, као и све моје колеге, имамо рационалан распоред и радимо у појачаном ритму - објашњава др Врбић, који истиче да је једини начин да се заустави ток епидемије да се поштују прописане мере.
Иако наши лекари раде у скафандерима, са опремом и једном речју овакво стање њима мора бити нормално, каже да је веома важно да породица разуме и подржава њега као лекара.
- Моја супруга је на плућној клиници тако да ту немамо шта да причамо, не доживљавамо ово као нешто страно. Деца су наш посао одавно прихватила као нешто логично и нешто што се подразумева. Ми се трудимо да што мање будемо у контакту са њима, да редукујемо ризик, а верујем да се тако понашају и моје колеге, а сви су максимално посвећени и усмерени ка решавању ове ситуације - објашњава др Врбић.
Да је ангажовано комплетно медицинско особље широм Србије чујемо и од главне сестре КБЦ "Драгиша Мишовић" у Београду Тамаре Божић, која, како она тако и колеге, уколико је неопходно, умеју да преспавају у болници.
- Спремни смо са свим капацитетима да помогнемо нашем народу. Нико није рекао да неће доћи, да није спреман. Ми спортски улазимо у карантин са огромном жељом и одговорношћу да помогнемо, излечимо. Колико год да је страшно широм света, ми смо пуни ентузијазма да ћемо успети у свему овоме - каже главна сестра Тамара.
Осим искључиво стручних делова посла, Тамара је и морална подршка другим сестрама, да их "уведе у карантин" како треба, по прописима. У овом тренутку психичка спремност је од велике важности.
- Укупно 680 сестара... нема панике, никаквих сувишних питања нити недоумица. Ми смо питали особље има ли неко ко се плаши? Жели ли неко кући? Никога не приморавамо. Нико, али нико, ниједан човек није рекао „ја остајем у кући“. Директор нас окупља два пута дневно, пролазимо све да би до детаља сваки корак био уходан. Па ево, болница је празна јер су наши пацијенти премештени у друге болнице и све смо спремили за нови задатак, рекла сам идите кући, одморите се... Нико није отишао! Овде је мравињак, сви запослени су овде - прича главна сестра КБЦ "Драгиша Мишовић".
Осим оних који су заражени короном, у болницама широм Србије налазе се и они пацијенти којима је болничко збрињавање неопходно, и ту застоја нема нити га сме бити. Лекари у договору са колегама инфектолозима, епидемиолозима и свима осталима у сталној комуникацији брину о свима.
Проф. др Радмило Јанковић, руководилац Клинике за анестезију и интензивну терапију, објашњава да на овој клиници леже најтежи пацијенти и да они имају сву неопходну негу, надзор, као да се са стране ништа не догађа.
- Ми морамо и даље водити бригу о најтежим пацијентима, о пацијентима који имају не само хитна хируршка стања, овде су хоспитализовани пацијенти и са тешким сепсама, и са респираторним дистресом. Наша интензивна нега и даље ради, сви пацијенти ће имати максималну негу, смањеним капацитетом, сви пацијенти који су могли да пређу на неки слабији ниво мониторинга, да је њихово здравствено стање дозваљавало, пребачени су на болничка одељења где ми учествујемо надзором и наша интензивна нега је и даље у функцији. Због новонастале ситуације ми сада збрињавамо акутна стања, то се ни на који начин не одражава на квалитет лечења - објашњава др Јанковић.
Како др Јанковић објашњава, људи нису уплашени, спремни су да помогну и максимално су концентрисани на посао.
- Наше колеге инфектолози имају личног искуства, ми смо већ радили и протеклих година заједно у збрињавању тежих пацијената што се тиче анестезиолога, ово је можда једно ново поље, али интензивна терапија је једнака за све. Не бих рекао да су уплашени, ми ћемо заједно мултидисциплинарно решавати и користити искуства инфектолога и у њиховом сагледавању. Наши људи су мотивисани - додаје др Јанковић.
Како додаје овај лекар, за њега је важно да има подршку породице и да му значи разумевање које добија од њих.
– Придржавамо се прописа, цела породица, нека прође све ово, па ћемо надокнадити - каже др Јанковић.
Тиодоровић: Два теста до излечења
Да би се за некога рекло да се излечио од короне, мора да прође одређени период, да се одраде одређене анализе, биохемијски налази, али и да има два негативна теста у одређеном интервалу, објашњава проф. др Бранислав Тиодоровић.
- Двоје пацијената из Ниша који су отпуштени на кућно лечење доброг су физичког стања, али и даље морају да буду изоловани, да користе маске, да се користи дезинфекција. После извесног периода, када све анализе буду добре и када два теста буду негативна, тек онда можемо рећи они су излечени. То су препоруке Светске здравствене организације и ми се тога придржавамо - рекао је епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић.
Важни телефони
Телефони епидемиолошке службе за све информације
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са корона вирусом: 064 8945 235
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566