ОВЕ ГРУПЕ ИМАЈУ НАЈВЕЋИ РИЗИК ОД ТРОМБОЗЕ! Др Бабић открио детаље о компликацији која се јавља кад прележите ковид
Васкуларни хирург открио које групе оболелих од короне имају највећи ризик од стварања крвних угрушака.
Крвни угрушци као компликација ковида могу да доведу до изненадне смрти, а све је више случајева да се разболевају и најмлађи.
УСЛОВИ ЗА ДОБИЈАЊЕ КОВИД ПРОПУСНИЦЕ! Овако их можете да добити ако нисте вакцинисани - без ове ствари сертификат НЕ ВАЖИ
ДЕТАЉНО О НОВИМ МЕРАМА - КОВИД ПРОПУСНИЦАМА: Како ће комунални милиционари контролисати и какве ће санкције бити
"Зачуђен сам одлуком о настави, треба нам најмање 10, 15 дана ван школе" Огласио се Тиодоровић - ситуација је озбиљна
Срђан Бабић, васкуларни хирург са Института за кардиоваскуларне болести Дедиње је рекао да на срећу не постоји велики број деце са значајним симптомима инфекције вирусом ковида-19, па не долази до значајних компликација када су у питању болести срца и крвних судова.
- На почетку пандемије смо имали такве облике короне да се јављају мождани удари код млађих пацијената који не болују од артеросклерозе, односно болести запушених артерија која доводи до можданог удара. Имао сам и ја пацијенте који не спадају у циљну групу, него у млађу популацију - каже и додаје да су се јавиле и мутације у крви, тј. различите болести крви.
Та мутација се јавља јер је испровоцирана корона вирусом, наводи доктор.
- Колико сам пратио статистику, то су деца од 14 до 16 година. Оно што може да се посматра као последица прележане короне јесте да се смањио број интервенција у циљу превенције можданих удара - рекао је васкуларни хирург.
На Иституту Дедиње направљено је истраживање код људи оболелих од короне у другој половини прошле године, открио је др Бабић.
- Урадили смо им ултразвук и направили смо анализу који пацијенти су ти који би према резултатима ултразвука могли да имају тромбозу. То су били пацијенти гојазни, са шећерном болешћу или су боловали од хипертензије, а занимљиво је да већина лекара усмерава пацијенте да раде Д-димер, али ако је повишен више од три пута, можемо да претпоставимо да се ради о тромбози - објаснио је др Бабић и закључио да је тренутно мање пацијената који су развили тромбозу него у периоду пре појаве вакцине као облика имунизације.