ОВЕ НОВЧАНИЦЕ НАЈЧЕШЋЕ ФАЛСИФИКУЈУ: Обратите пажњу, Србија пуна лажњака, ево како да их препознате (ФОТО)
Новчаница се одузима чак и под сумњом да је фалсификат, и онда уз потврду која се даје странци шаље на експертизу и у складу с тим полиција предузима своје кораке.
Од кад је новца има и покушаја да се фалсификује. Од почетка ове године у Србији је откривено 219 таквих покушаја са еврима и знатно више са динарима.
ЂАЦИ МОГУ ДА НОСЕ БИЛО КОЈУ МАСКУ? Др Кисић решила дилему, али и скренула пажњу на ВАЖАН детаљ
Како је Тито запушио уста Америци: Поистоветили УСТАШЛУК са палим борцима, али онда је уследио хладан туш! (АУДИО СНИМАК)
Проверите да ли сте и ви у овој групи: Уколико НЕ ОСЕЋАТЕ УКУС неке од ових намирница, вероватно ИМАТЕ КОРОНУ
У Србији је од јануара до јуна откривено 1.247 фалсификованих новчаница динара чија би укупна вредност, да су праве, била 752.550 динара. Међу фалсификованим новчаницама које циркулишу у нашој земљи, најчешће су од 1.000 и 2.000, па 500 динара, а од девиза 100, 50 и 20 евра, и 100 долара.
Ипак мање него прошле године, кажу у мењачницма које су од почетка године дужне да имају апарате за проверу новчаница у мењачницима. А правила о томе ко фалсификате доноси и даље нема.
- Било је разних, од старијих особа до млађих, тинејџера, 19, 20 година, али ту је процедура Народне банке Србије јасна - каже мењач Милан Тадић.
Новчаница се, каже, одузима чак и под сумњом да је фалсификат, и онда уз потврду која се даје странци шаље на експертизу и у складу с тим полиција предузима своје кораке.
Неки од јасних знакова да у руци немате оригиналан новац јесте недостатак микронатписа који се виде само под лупом.
Када посумњате, први корак је одлазак у банку или полицију а корисне смернице о димезнијама и карактеристикама домаће валуте доступне су и на сајту Народне банке Србије.
- Основни проблем је чињеница да грађани врло ретко проверавају заштитне елементе на новчаницама и зато примају фалсификат - каже Мирослав Јеремић из Одељења за национонале центре за борбу против фалсификовања.
Када би грађани обратили пажњу на неке заштитне елементе које је могуће провереити и без коришћења техничких помагала штета би, каже, била мања.
- Што се тиче страног новца ту постоје примерци који су значајно квалитетнији и опасни фалсификати, нпр. фалсификат новчанице од 200 евра је тешко препознатљив чак и за неког ко се на дневној бази бави новцем - каже Јеремић.
Фалсификаторима је највећи проблем је папир - ту разлику готово да не могу да превазиђу. Тешко копирају и жиг новчанице који се утискује пре штампања новчанице.
На фалсификатима жиг постоји са мање јасним детаљима. То није и једино на шта би требало да обратимо пажњу.
- Повлачењем ноктима преко главног мотива ако се осети неравнина, то је врло вероватно оригинал, ако је потпуно глатка онда је вероватно фалсификат - каже Јеремић.
Према његовим речима, ако се под различитим углом посматра варијабилна боја, знак НБС појављује се у две боје, а фалсификат је увек у једној боји.
Уколико не пријавите сумњиву новчаницу можете кривично да одговарате. Оно што може да помогне је да при свакој куповини стране валуте од мењача тражите потврду о серијском броју новчанице и да проверите како шушка.
Припадници МУП-а у Нишу ухапсили су А. С. (1987) из Ниша због постојања основа сумње да је извршио кривична дела фалсификовање новца и превара.
Сумња се да је у априлу суграђанину вратио дуг од 100 евра фалсификованом новчаницом коју је претходно набавио.
Такође се сумњичи да је истом суграђанину дао фотокопиране евре у замену за динаре и да га је на тај начин оштетио за око 170.000 динара.
Осумњиченом је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Основном јавном тужилаштву у Нишу.
СИМПТОМ ЈЕ ОПАСАН И ЈАВЉА СЕ КОД ДЕЦЕ! Није кавасаки, доказано да корона може бити окидач за ТЕШКО СТАЊЕ
НАСТАВЉА СЕ ТРЕНД ОПАДАЊА ПОЗИТИВНИХ НА КОРОНУ: Још 158 оболелих, преминула три лица
У ЧЕМУ ЈЕ ЗАПРАВО РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ ПРВОГ И ДРУГОГ ПИКА КОРОНЕ? Др Ђерлек дао јасно објашњење