Ових дана очекују нас најјачи удари ветра, а ево где ће бити ОРКАНСКЕ ЈАЧИНЕ! Све што треба да знате о кошави!
Иако су температуре у Србији за ово доба године изнад просека, у Београду и околини, и појединим деловима Војводине, дува кошава због које не може у потпуности да се ужива у лепом пролећном времену. Београђани се од јуче боре са ветром, а неће им ни наредних дана дати мира.
Али, ни остали делови Србије нису "поштеђени".
ПАЖЊА! Ових 6 цака морате да знате пре него што одлучите да КУПИТЕ СТАН
"НЕЋЕТЕ ВИ ДА ГИНЕТЕ, ЈА ЋУ!": Да ли је ОВО начин да се Срби одуже ХЕРОЈУ?
УСКОРО КРЕЋЕ СЕЗОНА КОМАРАЦА: Ово су НАЈБОЉА СРЕДСТВА против њиховог уједа, а већину сигурно имате у кухињи!
РХМЗ је данас објавио упозорење на олујну кошаву и снажне ветрове, где ће се појединим деловима наше земље осећати удари орканске јачине.
До сутра ће у кошавском подруцју дувати јак и олујни југоисточни ветар, са најјачим ударима на подручју јужног Баната и Доњег Подунавља, повремено и преко 30 метара у секунди.
Пролећне температуре, али је ДАН ДА СЕ СМРЗНЕШ: Издато УПОЗОРЕЊЕ НА ОЛУЈУ у ОВИМ ДЕЛОВИМА Србије
У Србији ће сутра дувати слаб и умерен, југоисточни ветар, у кошавском подручју и јак, а на југу Баната и у Доњем Подунављу и са ударима олујне јачине. Најнижа температура кретаће се од 3 до 10 степени Целзијуса, највиша од 17 до 21 степени.
БЕОГРАЂАНИ, СПРЕМИТЕ СЕ! У центру града крећу НОВИ радови и НОВО ЗАТВАРАЊЕ УЛИЦА! Сачувајте ову МАПУ у телефону! (ФОТО)
И у Београду ће бити претежно сунчано, ветровито, са умереним и јаким, повремено и олујним југоисточним ветром. У кошавском подручју биће ветровито са јаким југоисточним ветром, који ће у петак у Доњем Подунављу и на југу Баната достизати ударе олујне, повремено и орканске јачине.
Кошава је југоисточни ветар, доноси суво и хладно време, а њени удари могу достизати брзину и до 70 километара на сат. Путања јој је позната, тако да се развија од југоистока ка северозападу, од Тимока до Суботице, у највећој мери кроз Подунавље, Источну Србију, Банат и Бачку, преко подручја која се баш из тог разлога и називају кошавска. Овај ветар је најјачу на улазу у Ђердапску клисуру.
Назив кошава потиче из турског језика и у буквалном преводу значи "брз ветар". Настао је од речи "кос", што значи брз, и "хава", што у преводу значи ветар.
Кошава је карактеристична за јесен, али и зиму. Најснажнија је ујутру, спада у ветрове који дувају са планине и за њу је карактеристично да мења интензитет током дана. За кошаву је занимљиво и то да је реч о ветру који ретко када прате падавине.
Заједничко им је што МОГУ ДА ПИЈУ и по неколико дана! ОВО СУ ДВА ТИПА алкохоличара у Србији!
Кошава дува при површини земље, брзина јој је најчешће од 25 до 40 километара на сат, али може да развије и орканске брзине.
Реч је о ветру средњег и јаког интензитета, који дува само у Србији и деловима Бугарске и Румуније, по чему је познат и у светској литератури, између осталог и у Метеоролошком речнику Америчког метеоролошког друштва. Кошава је ветар који је карактеристичан и за српску престоницу.
Кошава ретко када дува један дан. Обично, њено трајање је до пет дана, али је било примера када је трајала и неупоредиво дуже.
У народу постоје веровања да кошава може да траје три, седам или чак 21 дан. Међутим, са овим се не слажу у потпуности метеоролози, а то демантује и статистика пошто је кошава у Београду, у два наврата, 1953. и 1972. године, дувала по месец дана.
Најдуговечнија забележена кошава дувала је чак 31 дан, у фебруару 1972. године. Исти случај је био и у октобру 1953. године. Нешто краће дувала је кошава 1951. године (27 дана), а забележене су и кошаве још из тридесетих година прошлог века (1934. и 1935. година), које су трајале 24, односно 23 дана.
Поједини удари кошаве су у јануару 1972. године у Београду на Зеленом брду достизали 137 километара на час. Такође, у ноћи између 16. и 17. октобра 1976. године удари кошаве су били толики да су у јутарњим сатима износили 130 километара на сат.