Цела Србија је плакала због стравичног открића полиције: Систем "Пронађи ме" је опет активиран - претходни пут је крај био трагичан (ФОТО/ВИДЕО)
Систем "Пронађи ме" развијен је у сарадњи са државним институцијама и технолошким партнерима. Овај систем користи напредне технологије за смањење времена потребног да се пронађе особа која је нестала, што може бити од пресудне важности у многим ситуацијама.
"Пронађи ме" је платформа која омогућава брзу и ефикасну претрагу несталих особа уз помоћ мобилних апликација, база података и савремених технологија као што су ГПС и препознавање лица.
Основна сврха овог система је да повеже грађане са релевантним службама за трагање и спасавање, као и да омогући брзи проток информација које могу да помогну у проналажењу нестале особе. Кроз систем, грађани могу пријавити нестанак или сумњу на нестанак, док надлежне службе могу користити податке прикупљене путем система за координацију и планирање претраге.
Напредак у претрази несталих
Традиционалне методе претраге, као што су интервенције на терену или започињање истраге, често се темеље на физичком присуству, ограниченим информацијама и временском окну које може бити кључно за исход. Са системом "Пронађи ме", све то постаје брже и прецизније. На пример, коришћењем ГПС технологије и података са мобилних телефона, омогућава се тачно праћење кретања нестале особе, док алат за препознавање лица може помоћи у идентификацији, нарочито у урбаним срединама.
Захваљујући овом систему, могуће је да се подаци о несталим особама аутоматски уносе у централизовану базу, која је доступна свим релевантним службама – полицији, хитној помоћи, и организацијама за трагање и спасавање. Овај међусобни проток података скраћује време реаговања и омогућава координацију између различитих тела у реалном времену.
Амбер Алерт као узор
Амбер Алерт је међународни систем за брзо обавештавање јавности о отмицама деце. Овај систем је развијен како би се у најкраћем могућем року мобилисали ресурси, укључујући медије, полицију и ширу заједницу, у потрази за несталом децом. Систем је данас присутан у многим земљама, али његова историја и начин функционисања почињу у Сједињеним Америчким Државама.
Систем Амбер Алерт настао је као одговор на трагичан догађај који се догодио 1996. године у Сједињеним Америчким Државама. У то време, деветогодишња девојчица по имену Амбер Хагерман отета је у Арлингтону. Амбер је отета док је возила бицикл у свом суседству, а њен отмичар ју је убрзо убио. Овај случај је изазвао огромну тугу и шок у заједници, али је такође указао на потребу за бољим системом обавештавања у случајевима отмица деце.
Платформа "Пронађи ме" коришћена два пута
Пре неколико дана, у вечерњим сатима, нестао једанаестогодишњи дечак из Београда. Систем "Пронађи ме" се одмах огласио, обавештавајући грађане да је потрага за дететом у току. Захваљујући овом систему дечак је убрзо пронађен.
- Припадници Министарства унутрашњих послова активирали су систем Пронађи ме за хитно обавештавање јавности у случају нестанка једанаестогодишњег дечака који се након наставе, није вратио кући из школе "Бранко Радичевић" на Новом Београду - пише у саопштењу МУП.
Први пут када је коришћена платформа "Пронађи ме" случај се завршио трагично. Наиме, то је био случај нестанка Данке Илић. Овај случај, који је потресао целу Србију, завршио се хапшењем осумњичених за њено убиство. Данка Илић је нестала док је била са мајком и братом у Бањском пољу у близини Бора. "Пронађи ме" је тада хитно алармирао грађане и целокупну јавност која се у великој мери придружила потрази за несталом девојчицом. Кадрови масовних потрага обилазили су Србију данима.
Случај Данке Илић и даље остаје под велом мистерије
Нажалост, овај случај, за разлику од синоћњег, није имао срећан исход. Пре три недеље је потврђена оптужница осумњиченима за убиство мале Данке.
Подсетимо, девојчица је нестала 26. марта у Бањском пољу, а касније је откривено да је убијена. Осумњичени су више пута мењали исказе, а полиција је проверила све потенцијалне локације на којима су осумњичени навели да се налази тело. Потрага за телом, била је проширена и на околна села, укључујући село Лука и село Злот, као и на неколико депонија. Оба осумњичена за Данкино убиство су у последњим исказима порекли да су починили злочин, као и да су девојчицу уопште видели.