"Ово је права патња и нико није нетакнут" НЕСНОСНЕ ВРУЋИНЕ УТИЧУ НА ПСИХУ: Психијатар решио мистерију депресије која тренутно влада
Несносне врућине већ трећи месец заредом погађају Србију.
У јуну месецу имали смо оборене температурне рекорде, а у јулу смо топлотне таласе који су трајали две пуне недеље. Исцрпљен организам још није стигао да се одмори, када нас је тропски талас поново захватио почетком овог месеца.
Велике и дуготрајне врућине, осим што нас физички исцрпљују, утичу неповољно и на нашу психу!
Како кажу стручњаци, лекари Хитне помоћи данима имају проблем са особама које имају менталне сметње. Дисбаланс у хормоналном статусу до кога долази по оваквом времену уз несаницу довело је до тога да се све више људи обраћа психијатрима.
Према речима професора др Владимира Дилигенског, не умишљамо када кажемо да дуготрајне врућине негативно утичу на наше ментално стање.
- Врућине и те како негативно утичу на наше ментално здравље, поготово кад трају оволико дуго. Само у јулу смо имали две и по недеље несносне врућине када није било препоручљиво уопште излазити напоље. Невоља је већа што ви не можете ни током ноћи да се расхладите. Тако да имате 24 часа огромне температуре, што доводи до раздражљивости - каже др Дилигенски.
Пацијентима који имају хроничну анксиозност у оваквим ситуацијама буде још горе, каже др Дилигенски и наводи да се управо у током лета, а поготово када је влажност велика, први пут јављају панични поремећаји.
Тада се углавном, како каже доктор, први пут јавља први атак панике са свим телесним симптомима, попут: остајање без даха, лупања срца, осећања мучнине, дрхтавице...
- Ти страхови касније само постају озбиљнији, а током великих врућина, они се само погоршавају. Са сваким степеном више, буде 2 одсто више анксиозних појава - каже др Дрилегенски.
Летња депресија, повећан број суицида
Према речима психијатра др Дилигенског, летња депресија само се повећава са високим температурама.
- Чим сте тако дуго анксиозни, не можете да не будете депресивни. Смањује се лучење серотонина, који утиче на расположење, плус на то треба да се дода несаница - каже др Дрилегенски.
У таквим околностима и кочнице нам мало попуштају, наводи чувени психијатар.
- Кочнице су мало слабије и западамо у неко неконтролисано понашање. Човек себи да мало одушка и ради неке ствари које иначе не би радио. Сама раздражљивост има за последицу да ви кажете нешто што можда не бисте рекли, затим да будете изузетно агресивни. И према другима је агресивност изузетно изражена, али и према себи. Стопа суицида је повећана. И то за сваки степен један посто суицида је више. Што уопште није наивно! Људи дижу руку на себе или се самоповређују - каже др Дилигенски.
Ово је права људска патња и нико није нетакнут
Психијатар др Владимир Дилигенски истиче да врућине кваре квалитет живота и да су сви у ишчекивању да оне прођу, што доводи до праве људске патње.
Иако овакво време боље подносе они који су здрави психички и физички, али нема оних који су недодирљиви.
- Боље подносе они који су здрави психички и физички, међутим, нема недодирљивих. Они који су начети или имају анксиозност, бива им још горе због несанице. Тако се психичке и менталне болести само продубљују. И у Хитној помоћи је много посла око великог процента менталних проблема, анксиозности и несанице - каже др Дилигенски.
Спас није само у клими
- За некога је клима спас, али има и оних који су алергични и слабо је подносе. За њих је веома делотворно туширање хладом водом. То држи отприлике један сат. Ићи у шетњу уколико је то могуће, и то увече или у јако раним јутарњим сатима. Посебно је важна рехидратација. Поготово код деце! Код хроничних болесника, попут реуматичара, значајно је, уколико могу, да време проведу на планини. Такође, то је значајно и за оне који имају проблем са несаницом - каже др Дилигенски.
Несаница доводи до раздражљивости, смушености и пада концентрације, што многима утиче и на посао.
Појачање депресије
Високе температуре се лакше подносе тамо где је ваздух сув, на пример у Африци, више него код нас. Међутим, мало је познато и да влажно и топло време доводи до појачања депресије.
- Врло је битно да нема велике влажности. Ако је сув ваздух, температуре се лакше подносе. Имате људе који не могу да прођу ове периоде високе температуре, а да не уђу у депресију која у тим случајевима захтева и клиничко лечење и интервенцију где су потребни и лекови и психотерапија како би пацијенту било боље - каже др Дилигенски.
Несносно је и људи не могу да спавају
Време је несносно и све више људи се јавља са проблемима несанице.
- Време је несносно, мени се јављају пацијенти који спавају сат времена, па се пробуде, па опет спавају сат времена... Врућине утичу на ритам спавања и праве нас раздражљивим. У оваквим ситуацијама потребно је обратити се стручњацима, поготово ако видимо да улазимо у нека психотична стања или нека чудна стања - каже др Дилигенски за РТС.
СОС телефон за помоћ особама које размишљају о самоубиству
Број 0800/309-309, опција 1, СОС телефон је који ради 24 сата, а на који се јављају стручњаци за спречавање самоубиства - лекари Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић". Сви позиви су анонимни и бесплатни.
Служба ургентне психијатрије прима пацијенте 24 сата без заказивања, без књижице и без плаћања, а Центар за ментално здравље од 9 до 18 прима такође без заказивања.
Уколико вам је потребна помоћ, сваког дана можете позвати и волонтере Центра "Срце" од 14 до 23 часа на број телефона 0800-300-303 или им се обратити мејлом на vanja@centarsrce.org, као и преко чета на сајту www.centarsrce.org.
Волонтери разговарају с људима који су усамљени, узнемирени, повређени, тужни, очајни, несигурни.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Софија Вулићевић