ОВО ЈЕ СРПСКИ НАУЧНИК КОЈИ ПРАВИ "РАКЕТНУ ВАКЦИНУ" Штитиће од короне, довољна је једна доза
Спрски научник који живи и ради у Швајцарској на прагу је сјајног открића - вакцине против короне која ће штитити годинама и биће отпорна на мутације!
Владимир Цмиљановић, српски научник који годинама живи и ради у Швајцарској и на челу је тима који прави вакцину друге генерације под називом "ракетна вакцина" објаснио је за ТВ Прва шта је заправо циљ цепива.
У ОКТОБРУ НАМ СЕ СПРЕМА НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО? Прешли смо црвену линију, а ево шта прогнозирају епидемиолози ако не будемо одговорни
"АЛТЕРНАТИВА КОВИД ПРОПУСНИЦАМА - ЗАТВАРАЊЕ" Лекари објашњавају шта је најбоље решење да се обузда пандемија
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА СРБИЈЕ: Погледајте где је највећи, а где најмањи број новозаражених
Такозвана "ракетна вакцина" разликује од осталих јер ће градити различите врсте протеина, који ће, како вирус мутира, да га нападају са свих страна и спрече његово ширење.
- Ракетна вакцина се тако зове, јер је циљ тог пројекта да човек добије једну или максимално две дозе којима ће бити заштићени пар година за све варијанте, чак и будуће. Посебан ризик је за мутације које ће тек да се десе - рекао је он.
Цмиљановић сматра да би ова вакцина требало да буде готова за 12 до 15 месеци, а реч је о цепиву које има више вирусних протеина од корона вируса.
Истиче да је у "ракетну вакцину" недавно додат и вирус ковид-19, један део нема могућност да се намножи, а други се споро умножава.
- Све садашње вакцине штите против Вухан варијанте, после смо добили многе друге варијанте, вирус је већ почео системски да се мења, управо у том делу спајк протеина - рекао је он и истакао да сада доступне вакцине не спречавају поновну заразу, али да су свакако добре јер спречавају да дође до смртних исхода. Ипак, сматра да је важно радити на развоју вакцине друге генерације.
- Ракетна вакцина је постала швајцарска национална вакцина, ми ту градимо широк спектар антитела која нападају вирус са свих страна, јер ако спајк мутира, напашће га антитела са разлилчитих страна - појаснио је.
Цмиљановић је нагласио да је вакцина и даље у развоју, као и да се припремају да започну клиничке студије. Истиче да је у развијање вакцине уложено пола милиона швајцарских франака, те се надају како ће до краја следеће године успети да заврше вакцину.