Ово су четири кључна симптома вируса који хара Србијом: Болесне читаве породице, домови здравља крцати, а у све се умешала и корона! Ево како да се заштитите
Докторка Бисерка Обрадовић објашњава који вируси и бактерије тренутно задају проблеме грађанима Србије и како их препознати.
Јаки болови у стомаку, мучнина, повраћање и дијареја, само су неки од симптома који ових дана муче малишане, али и оне старије. Амбуланте Домова здравља су пуне, а како поједини родитељи откривају за "Блиц" зараза се, поготово међу децом, шири брзином светлости.
- Прво је млађе дете почело да повраћа кад се вратило из вртића, а онда у само пар сати размака и старије. Ујутру муж није могао да устане за посао колико га је оборило - прича нам једна Београђанка.
Како наводи, право изненађење је дочекало у амбуланти која је била крцата зараженима.
- На крају сам се и ја разболела, мој организам није остао имун. Болови у стомаку су прејаки, само сам чај могла да пијем - напомиње она.
Више вируса активно у исто време
Докторка Бисерка Обрадовић открила нам је који су то вируси, али и бактерије који задају праву муку грађанима Србије, али и како да их препознамо и станемо им на путу.
- Тренутно је на снази више вируса. Пре свега ту су они сезонски, адено вируси којих има преко 60, али два најдоминантнија су они који захватају горње дисајне путеве и они који задају стомачне тегобе - објаснила је Бисерка.
Такође, заступљени су и стомачни, норо и рота вируси чији симптоми су најпрепознатљивији.
- Њих одликује прво мучнина, затим повраћање и дијареја, а код неких се појави и повишена температура - напомиње докторка.
У све се умешао ковид
Међутим, у све ове вирусе умешао се и ковид, тачније флирт варијанта омикрона, који има нешто блаже симптоме од оних раније, али они и те како изазивају јаке болове у мишићима, малаксалост и температуру.
- Занимљиво код ове врсте јесте то да температура може да траје од једног до пет дана, али код оних пацијената код којих траје само један дан и настају "проблеми". Они виде да се појави температура, сами је скидају и направе кардиналну грешку - прича она.
Како тврди, пацијенти се после 7 до 10 дана јаве лекару са неким секундарним инфекцијама, а доктори тек тад сазнају да су пре неког извесног времена имали симптоме који до детаља осликавају ковид, али да се нису јавили лекару.
- Објасне нам како им је храна била бљутава, неукусна нека два дана, баш сам скоро имала такав случај и касније и утврдимо да су првобитно имали нови сој короне - додаје Обрадовићева.
Докторка упозорава да су сви ови вируси у оптицају, поготово зато што су се деца вратила у школске клупе и вртиће, а старији у колективе, чиме објашњава и брзо ширење зараза.
- Сви су се измешали, а брзо се шири и то заиста јесте проблем - каже Бисерка.
Како препознати чиме смо заражени
Наша саговорница посебно упозорава на сезону грипа која се полако приближава, а чији су симптоми изузетно јаки и могу да се измешају са свим горе наведеним.
- Када говоримо о симптомима грипа за њих је карактеристична веома јака главобоља са боловима у очним јабучицама, као и врло висока температура која иде и преко 40° - напомиње она додајући да је веома важно вакцинисати се на време.
Што се ковида тиче, њега одликује јаки болови у мишићима и јака малаксалост, као и одсуство или слабљење чула укуса и мириса.
- Што се тиче стомачних вируса код њих су тегобе стандардне, али се треба чувати и бактерија које такође вребају - открива докторка.
Обрадовићева напомиње да се докторима јавља и велики број оболелих од гнојне агине, упала синуса, које могу изазивати и бронхитис и упалу плућа.
- Сва ова обољења изазвана су бактеријама које харају када падне имунитет - закључила је она.
Како се заштити
Уколико особа примети било које од наведених симптома изузетно је важно јавити се лекару који ће првенствено утврдити, давањем одређених анализа, да ли је реч о вирусној или бактеријској инфекцији.
- Када се то утврди онда се наставља лечење, јер ако имате вирус неће добити антибиотик, већ ако имате бактерију - објашњава Бисерка.
Ипак током наредних дана важно је, истиче она, да човек што више пажње обрати на себе и свој имунитет.
- Веома је важан унос течности и витамина. Пијаце су још увек пуне разног свежег воћа и поврћа који је најбољи извор свих витамина - каже наша саговорница.
У складу са могућностима препоручује се и физичка активност, али и избегавање енергетских напитака, кафе и цигарета.
- Такође, најважнија је позитивна енергија, јер ми бирамо стрес, а стрес бира болест - закључује докторка.
Извор: Србија Данас/Блиц