ОВО СУ МОГУЋА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Следе строге казне ако се не буду поштовала
Препоруке Мере заштите од ковида, пре свега физичка дистанца од два метра, по свему судећи ће важити и на купалиштима на нашим рекама, језерима, базенима, у бањама и на планинама.
Због пандемије корона вируса и строгих правила за путовања ван земље, очекује се да ће грађани Србије ове године масовно летовати у српским бањама, на планинама, рекама, језерима и базенима, а сва је прилика да ће за та места важити исте мере превенције од ковида као и за свакодневни живот - обавезно држање дистанце, ношење маски у затвореним просторима, чешће прање руку и дезинфекција угоститељског мобилијара.
ДАНАС РЕД ОБЛАКА, РЕД СУНЦА: Почетком следеће недеље топло, а погледајте када нам следи пад температура
ВАНРЕДНЕ МЕРЕ ПОНОВО НА СНАЗИ? Коначна одлука донеће се у ПОНЕДЕЉАК, а све зависи од ЈЕДНЕ БРОЈКЕ
ГОРИ КОПАОНИК: Пламен букти надомак викенд насеља, гашење омета изузетно јак ветар
Мада домаћи кризни штаб још није донео прецизне препоруке за понашање на плажама и базенима, као што су то већ урадиле власти приморских земаља, епидемиолог др Радмило Петровић упозорава да би туристи такође требало да се придржавају заштитних мера и у одмаралиштима.
Опасни и комарци
- Удаљеност од два метра потребна је у затвореним просторима. То исто важи за пешкире на обалама река, језера и базена. На плажу се обично иде док је сунчано. УВ зрачење ће да стерилише песак, шљунак и подлогу на којој се лежи. Када су људи у шетњи, ако су на планинама и у бањама, нису им потребне маске на отвореном - сматра он.
Петровић саветује ношење маски у аутобусу којим се иде на летовање, у кафићима, ресторанима и другим затвореним просторима, али и држање дистанце од два метра између људи.
Хлор убија вирусе
- Од великог значаја је да људи не забораве да се на обалама река и језера штите од уједа комараца и крпеља јер нам предстоји сезонска болест, грозница Западног Нила, коју преносе комарци, и која се поклапа баш са сезоном летовања, али и крпеља, који преносе лајмску болест. Репеленти су неопходни - упозорио је он.
Проф. др Жарко Ранковић, инфектолог и члан кризног штаба у Нишу, потврђује речи др Петровића и наглашава да нема потребе да се носе маске на отвореном, а што се тиче базена, да се људи не плаше јер је вода у њима хлорисана. - Не мислим да ће се доносити посебна одлука кризног штаба за летовање у Србији, осим понављања мера превенције које већ важе. Само мислим да ће бити усвојена одлука да се кажњавају грађани који не поштују прописане мере заштите - рекао је он.
Уколико се епидемиолошка ситуација погорша, из Владе Србије најављено је пооштравање казни за кршење мера заштите у борби против короне на 20.000 до 150.000 динара.
Мере заштите - маске, рукавице, физичка дистанца - засад су обавезне у јавном превозу и затвореним просторима, али и на отвореном, у баштама кафића и ресторана уколико је на том месту заједно више од двоје људи, а најављено је могуће проширивање важења ових мера на свим јавним местима.
ЧИЊЕНИЦЕ
Како на купалишта:
- размак од два метра између лежаљки
- размак од два метра између људи
- маске нису потребне на отвореном
- маске су неопходне у затвореним просторима
- чешће прање руку маске су неопходне у аутобусима и возовима којима путујете на летовање
- велика је опасност од комараца и крпеља поред река и језера
ТУРЦИ СУ ГА ТРИ ПУТА У ЏАМИЈУ ПРЕТВАРАЛИ, АЛИ УЗАЛУД: Храм стар 800 ГОДИНА у самом центру Чачка (ФОТО)
КРАЉЕВО ПОБЕЂУЈЕ КОРОНУ: Други дан без нових случајева инфекције
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ БОРА: Нема новозаражених у овом граду, укупан број излечених се попео на 146
ЂОРЂЕВИЋ ЧЕСТИТАО МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПОРОДИЦЕ: "Породица мора да се негује, а њени чланови воле и поштују сваког дана"
На Клиници за гинекологију и акушерство дуплиран број беба! Ево када тачно почиње програм вантелсне оплодње