ОВО СУ СИМПТОМИ СМРТОНОСНОГ ГРИПА КОЈИ ХАРА СРБИЈОМ! Доктори тврде да је КАСНО за вакцине!
Од последица вируса грипа у Србији је од почетка сезоне умрло 20 људи, а регистровано је 84.969 оболелих са симптомима сличним грипу, што је за 10 одсто више него у истом период лане. У последњих недељу дана евидентирано је 15.732 оболелих, а највише је младих.
За разлику од прехладе, где се симптоми јављају постепено један за другим, грип започиње изненада. Симптоми грипа, висока температура, суви кашаљ, болови у мишићима и главобоља, обично трају једну недељу. Ако имате грип, од здравог до болесног можете да стигнете за неколико сати.
Инфлуенци треба само 48 сати да се у вашем организму од момента заражавања претвори у болест и може да вам сломи имуни систем.
Симптоми могу да почну кашљањем и болом у грлу, да потом брзо напредују до грознице, умора и бола у мишићима. Њихов интензитет је тако јак да, ако имате грип, сигурно нећете моћи да устанете из кревета, бар два-три дана.
ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ У ВИМИНАЦИЈУМУ: Пронађен гроб припадника ГЕРМАНСКОГ ПЛЕМЕНА
Ово су симптоми:
- висока температура изнад 38 степени
- јак бол у грлу, као да имате кнедлу
- малаксалост
- мучнина
- стомачне тегобе
- главобоља
- бол у очним јабучицама
- испрекидан дах
Проф. др Жарко Ранковић, инфектолог, истиче да сви пацијенти код којих температура два-три дана не спада испод 38 степени Целзијусових и поред примене антипиретика, који имају испрекидан дах, јачи кашаљ, осећај гушења или крв у испљувку, треба одмах да се јаве лекару, пишу медији.
Никада не узимајте антибиотике на своју руку, већ само антипиретике. И што је најважније: грип мора да се одлежи, најмање пет дана.
- Таргет овог вируса су плућа. Зато је најважније да одлежите бар три дана јер овај грип, ако се не одлежи, може да има тешке компликације – упалу плућа и опструктивни бронхитис. Саветује се симптоматска терапија која осим мировање подразумева надокнаду течности и употребу лекова за снижавање повишене телесне температуре, док се антивирусни лекови узимају само по препоруци лекара. Температуру, ипак, немојте спуштати док не пређе 38. подеок јер је она начин да се наш организам избори с вирусом - објашњава др Драган Миљковић, специјалиста опште медицине.
Министар здравља Златибор Лончар каже да се у наредних неколико недеља очекује повећање броја оболелих, те су забрањене посете свим породилиштима и болницама.
- Србија ове године имала највећи обухват вакцинацијом у последњих 10 година и да је то један од разлога због чега је имала мањи број оболелих и умрлих у односу на земље из региона.
Доктор Жарко Ранковић, каже да је у овом тренутку касно за вакцинацију јер већ имамо много оболелих.
- Да би се стекао имунитет, потребно је три недеље. Онима који се нису вакцинисали остаје да редовно проветравају просторије, избегавају места где се окупља много људи, редовно перу руке, пију довољно течности и здраво се хране. Препоручујем да у овом периоду једете што више поврћа из туршије - саветује доктор Ранковић.