КО СУ СУПЕРПРЕНОСИОЦИ? Темпиране бомбе које ни не знају колико су људи заразили, ево како да их ПРЕПОЗНАТЕ
Сигурно сте до сада чули за суперпреносиоце и врло је вероватно и да их срећете свакодневно, али ко су заправо они?
Сигурно сте до сада чули за суперпреносиоце корона вируса за које струка често напомиње да су највећа опасност приликом ширења заразе, врло је вероватно и да их срећете свакодневно, али ко су заправо они?
Компанија Меридиан донирала више десетина милиона за борбу против коронавируса
ДЕТАЉАН СПИСАК ЗЕМАЉА У КОЈЕ ЈЕ ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ ЗАБРАЊЕН УЛАЗАК: До када ће рампа бити спуштена?
ЈЕДИНСТВЕНА ЦРКВА НА ПАДИНАМА ЗЛАТИБОРА: Неоткривени планински бисер сведочи о богатој српској историји (ФОТО)
Суперпреносиоци имају много контаката током дана, одлазе на посао, срећете их у градском превозу, у продавници, лифту и изгледају вам потпуно здраво. Неки од људи које виђате и јесу здрави, али међу њима су и суперпреносиоци – они који немају симптоме, а могу свакога да заразе.
О томе где се заправо најчешће стварају суперпреносиоци говорио је и епидемиолог др Предраг Кон.
- Имали смо славља и прославе и та места супер преношења вируса, тада је свеједно које је годишње доба, ту се стварају суперпреносиоци. То су људи који комуницирају са много људи, имају могућност да пренесу вирус на велики број особа. Морамо да схватимо да нам је вирус врло озбиљан непријатељ – рекао је раније др Кон.
Ако немате симптоме, немате ни разлога да се тестирате, али опет то не значи да нисте суперпреносилац и да не можете врло лако да заразите људе око себе.
- Инкубација је период између доласка у контакт са вирусом до момента испољавања инфекеције. Код ове инфекције човек је најопаснији пред крај инкубационог периода и на почетку, јер тада не испољава никакве симптоме, али може да зарази друге. Постоји могућност да особа која је резервоар није показивала никакве знакове и симптоме инфекције, осећала се добро и здраво. Могла је да буде или у инкубационом периоду, али је могла да има потпуно асимптомаски облик инфекције, који и те како постоји - рекла је раније др Дарија Кисић Тепавчевић.
Како каже, постоји зачајан проценат особа, који немају никакву симптоме, што је познато у епидемиологији.
- То можемо да посматрамо са два аспекта, један је да ту особу посматрамо као потенцијалну темпирану бомбу која није свесна да у себи носи вирус и око себе несметано шири инфекцију. Са друге стране, добра ствар је да су многе особе кроз тај асимптоматски ефекат стекле имунитет и полако граде наш колективни имунитет. Битно је да се нагласи да особе која има минималне симптоме, или их уопште нема, шири инфекцију - објаснила је раније она.
Ако немате симптоме, а заражени сте, у току дана можете да пренесете вирус на велики број људи. На пример, идете на посао и имате велики колектив у фирми - ако не поштујете мере заразићете некога сигурно. Ако после посла одете са пријатељима на ручак или кафу, ето још неколико потенцијално новооболелих. Увече сте решили да одиграте партију баскета са друштвом испред зграда, или да са пријатељицама организујете коктел и ето нових позитивних случајева.
Дакле, сви треба да се понашамо као да смо потенцијални носиоци вируса. Сви су потенцијално суперпреносиоци. Због свега тога треба да се понашамо у складу са епидемиолошким мерама - избегавање контаката, поштовање социјалне дистанце и редовно ношење маске јер једино одговорним понашањем штитимо људе око себе.