ОВО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О ХЕПАТИТИСУ: Стручњак нам открива на шта ПОСЕБНО родитељи треба да обрате пажњу
"Мистериозни хепатитис" којим је до сада заражено 228 деце у свету, изазвао је велику забринутост родитеља, док стручњаци увелико трагају за конкретним информацијама и одговорима.
Иако се у Србији прати стање једног деветогодишњака, званичне потврде о појави хепатитиса непознатог порекла у Србији нема. Лекари апелују да не треба дизати панику, већ одржавати хигијену и уколико се јаве неки од познатих симптома, потребно је одвести дете лекару. Такође подсећају, да Србија има стручњаке који и Инфективну клинику, која када је лечење хепатитиса у питању, има дугу традицију 100 година.
РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Ово су болести које тренутно вребају децу - лекари упозоравају на ове симптоме
ОНКОЛОШКИ ЦЕНТАР ЋЕ БИТИ ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ У ЕВРОПИ: Инвестиција вредна 510 милиона евра - председник показао како ће изгледати
ОТКРИВЕНИ РЕЗУЛТАТИ: Ево шта је показало прво испитивање детета за које се сумња да има хепатитис непознатог порекла
Инфектолог-хепатолог, проф.др Ивана Милошевић, заменик директора Инфективне клинике УКЦС за објашњава о каквом хепатитису се ради, да је забринустост родитеља природна, али да нема места паници.
- Ради се о акутном хепатитису, акутном остећењу јетре, за сада непознатог узрока. Управо је то оно сто интригира медицинско јавно мњење и јавност уопште. Према саопстењу СЗО и Европског центра за контролу и превенцију болести, код око 43 одсто деце изолован је неки од аденовируса, најчешће аденовирус 41. Не може се сагурношћу рећи да је тај вирус узрок болести, јер је широко распострањен међу децом, а даје углавном респираторне и гастроинтестиналне симптоме. За узрочником се још увек трага, сматра се да је мало вероватно да постоји веза за САРС-ЦоВ-2, разматрају се и неинфективни разлози болести (излагање неком токсину, начин исхране, путовање у неко подрчије), али све су то за сада радне хипотезе -каже професорка Милошевић.
Када је СЗО саопштила информацију да се појавио "мистериозни хепатитис", родитељи су ову информацију дочекали са стрепњом. Професорка Милошевић истиче да је важно одржавати хигијену на одговарајућем нивоу, и пратити симптоме ако се појаве.
- Природно је да су родитељи забринути, али нема места паници, посебно не због натписа у штампи. Почетак хепатитиса обично прате мучнина, повраћање или пролив, који се често срећу код деце. У случају да се појави жута пребојеност беоњача и коже треба се јавити лекару. Увек је важно да се хигијена одржава на одговарајућем нивоу, што је мера превенције неких до сада познатих узрочника хепатитиса - додаје професорка Милошевић.
На наше питање колико је опаснији "нови хепатитис" од, рецима хепатитиса А, професорка објашњава да је хепатитис А, заправо бенигна болест.
- Хепатитис А је бенигна болест, које екстремно ретко има тешку форму и то код одраслих. Код деце је по правилу у питању блага болест која може да прође сасвим асимптоматски, посебно код мале деце. Управо је то основна разлика код новоописаног хепатитиса, јер су управо у тој популацији описане тешке форме болести, код око 10 одсто оболеле деце - каже професорка Милошевић.
На нашим просторима није забележен нови тип хепатитиса, али уколико се појави, наши лекари су свакако спремни.
- Потребно је да се прво докаже да је у питању вирус, јер то до сада није утврђено. Инфективна клиника има традицију лечења хепатитиса дугу скоро сто година, а спремност особља ове установе за сусрет са новим изазовима је опште позната. Сигурна сам да су и колеге педијатри спремни за збрињавање деце оболеле од хепатитиса, независно од узрочника - закључује професорка Милошевић.
Прати се стање дечака
Стање дечака (9) који би се можда могао довести у сумњу са "новим хепатитисом" се прати, и он је тренутно стабилно и за сада нема података да је у питању нови облик вируса, те лекари апелују да не треба ширити панику.
Подсетимо, Светска здравствена организација (СЗО) пре десетак дана саопштила да је пријављен најмање један смртни случај повезан са "мистериозном болешћу јетре", која је погодила неколицину деце у Европи и у САД. До данас пријављено је укупно 228 случајева хепатитиса и још 50 који су под сумњом, али није утврђено да се ради баш о тој врсти вируса. Међу земљама која је географски нама најближа у којој је забележен "необични случаји болести јетре" је Румунија.
Дакле, званичне потврде о појави хепатитиса непознатог порекла у Србији нема, али лекари још једном апелују да свакако треба бити опрезан када су уопште у питању заразне болести, те је важно одржавати хигијену и обратити пажњу на исхрану.
Симптоми хепатитиса
- Дијареја
- Бол у стомаку
- Мучнина, повраћање
- Губитак апетита
- Слабост, малаксалост
- Повишена температура, грозница