ОВУ ГРУПУ ЉУДИ НАЈВИШЕ ПОГАЂАЈУ ПРОМЕНЕ ВРЕМЕНА Доктор упозорава: Кад се појаве симптоми само је једна ствар важна
Др Миљко Ристић објаснио све о тегобама које се јављају услед наглих промена времена - ко их највише осећа и шта можете да предузмете.
Пролећно, променљиво време многима задаје муке. Док има оних који непрестано осећају умор или им се стално спава, други не могу да спавају, а једна група људи ипак најтеже подноси променљиве временске прилике, о чему је више објаснио кардиохирург проф. др Миљко Ристић гостујући у Јутарњем програму на ТВ Прва.
- Метеоропатски фактори, то није само атмосферски притисак, то је температура, влажност, ветар или киша, грмљавина, дакле неколико фактора утичу И делују на наше здравствено стање. Постоје неке групе млади људи, старији људи који су хронични пацијенти, то су потпуно другачије реакције. Млади људи прођу углавном без неких тегоба, старији нешто теже, а најгоре подносе пацијенти који болују од неких кардиоваскуларних и хроничних плућних болести - рекао је др Ристић, додајући да се код њих најчешће јављају повишен притисак и поремећаји срчаног ритма.
МАЛИ БЕОГРАЂАНИ ВЕЛИКОГ СРЦА: Украјински дечак побегао од рата, а вршњаци из школе урадили нешто што ће ПАМТИТИ ЦЕО ЖИВОТ
НАЈНОВИЈЕ УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: Олујни ветар пустоши Србију, ови делови земље биће на удару
СКЛАЊАЈТЕ СЕ СА УЛИЦА - ВЕЛИКО НЕВРЕМЕ СЕ СРУЧИЛО НА БЕОГРАД! Јак пљусак покварио први дан викенда, киша у ОВОМ делу града лије као из бокала (ВИДЕО)
Др Ристић је истакао да је одавно доказана веза између кардиолошких проблема и промена у атмосфери.
- Не треба правити панику, али ситуација некад може да буде озбиљна. Пацијенти који имају неке метеоропатске особине, често им треба хоспитализација. Не треба то гледати површно, нега треба спровести превентивне мере да не би дошло до хоспитализације - упозорава кардиохирург, па објашњава какве су то превентивне мере које људи могу да предузму.
- Значи да треба пратити прогнозе, које су код нас присутне сваки дан. Те биометеоролошке прогнозе веома прецизно одређују та нека магнетна поља, када ће доћи промена времена, када се очекују неке нагле промене и пацијенти, поготово они хронични, треба да се припреме за тај период и своју терапију прилагоде променама.
Др Миљко Ристић је саветовао пацијентима код којих се због промена временских прилика јављају тегобе попут страха, анксиозности, депресије, смањене концентрације, да се "повуку" на неколико дана, тј. да бораве у стабилној средини док тегобе не прођу.
- Најбоље је да тај период када се предвиђају те метеоропатске промене проведу у својој кући, у својој средини где је најсигурније - додаје.
Логично је да људи који пате од неких болести треба уредно да узимају своју терапију, а шта је са онима који нису болесни, али осећају умор, спава им се или имају несаницу?
- Доста је таквих, мислим да велики део нашег човечанства користи огроман број лекова за савање, тако да можете мало појачати ту дозу лека који узимате увече, то су углавном безазлене, мале дозе које гарантују чврст сан. Доказано је да ти пацијенти стварно осете погоршање својих тегоба два до три дана пре него што дође до тих метеоролошких промена.