Озбиљна упозорења стручњака: Због високих температура бубашваба ће бити СВЕ ВИШЕ! Заштита НЕОПХОДНА
Осим што самом својом појавом изазивају гађење и страх код људи, бубашвабе су и преносиоци бактерија и болести.
У Заводу за биоциде и медицинску екологију кажу да је разлог за велики број бубашваба ове године висока температура и велика влажност ваздуха.
Огромне казне за родитеље! Изостанак детета из школе СКУПО ИХ КОШТАО
- Године са топлим и влажним летима погодују бржем развићу и бројним популацијама бубашваба. Благе зиме без великих мразева такође доприносе појави већег броја неких врста инсеката идућег пролећа. А ако имају и довољно хране, као што је случај у кућама, вртићима, болницама, њихове популације могу бити јако бројне. У тим случајевима је врло тешко потпуно их уклонити из неког објекта - каже Драгана Деспот, директор Завода за биоциде и медицинску екологију.
У најчешће начине вршења дезинсекције спадају влажна дезинсекција ручним прскалицама и дезинсекција применом препарата у облику гела.
- Пиликом влажне дезинсекције, потребно је објекат детаљно очистити, одмакнути намештај од зида, оставити празан простор испод судопере и других елемената где се бубашвабе појављују.
Наставља се ДРАМА у Чачку: Директор ПЕРВЕРЗЊАК мора да поднесе ОСТАВКУ
Дезинсекција применом гела из године у годину има све већу примену у сузбијању буба - руса, бубашваба и мрава. Гел је најбоље нанети што ближе местима на којима се штетни инсекти крећу, хране и размножавају - каже Деспотова.
Иако бубашвабе обично нису повезане са ширењем заразних болести, њихово присуство представља знак лоших хигијенских услова. Познато је да у себи могу носити бројне бактерије, што би могло довести до озбиљних болести код људи.
- Оне могу изазвати алергије и симптоме астме код осетљивих људи, а могу пренети паразите и болести на животиње. Тела бубашваба су контаминирана бактеријама које се преносе на друге површине које користе људи. Међу бактеријама које се преносе су салмонела, ентамоеба хистолитика, бактерије из породице стрептокока и стафилокока, као и бактерија ешерихија коли.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.