ПАКЛЕНИ ПЕРИОД ЗА АЛЕРГИЧНЕ НА АМБРОЗИЈУ: Количине полена су у ЦРВЕНОЈ ЗОНИ, а ове године прети посебна опасност
Многи грађани Србије приметили су да им последњих дана сузе очи, да кијају, кашљу, тешко дишу, а срећом, немају проблеме са корона вирусом.
Овога пута проблем је - амброзија!
Последњи подаци Агенције за заштиту животне средине показују да су концентрације полена амброзије већ у црвеној зони, да надмашују дозвољене вредности, те да је самим тиме сасвим логично што су многи грађани осетили симптоме тако карактеристичне за ово доба године.
ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ! Тротинети угрожавају пешаке у Краљеву: Инспекција врши појачан надзор на градским улицама
ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ СМАК СВЕТА ЗБОГ КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА? Наш стручњак има другачији став: "Нема разлога за панику"
СЛАВИМО СВЕЦА КОЈИ ЈЕ ЛЕЧИО БОЛЕСНЕ: Ако се помоле следећим речима, имају прилику да оздраве!
Оно што их свакако неће утешити је чињеница да ће сезона амброзије потрајати са мањим или већим налетима барем још месец дана! А да ће спас само с времена на време долазити са неба, у виду киша које би могле да сперу полен и олакшају живот великом броју грађана који су алергични на амброзију.
Ове године амброзија ће бити још опаснија, пошто би, како су рекли стручњаци, могла да се "укрсти" са короном, односно додатну претњу ће представљати за све који се зараже опасним вирусом који такође напада респираторне органе.
Уништавање амброзије у овом периоду је скоро потпуно бескорисно.
- Важно је да се она уништи пре него што крене у интензивну фазу цветања. Обично тек када се то деси, онда се сви сетимо да је уништавамо, а тада је то контрапродуктивна мера јер још више расипамо полен - објаснила је раније Мирјана Митровић, руководилац мониторинга праћења алергеног полена из Агенције за заштиту животне средине.
СИМПТОМИ АЛЕРГИЈЕ
- свраб очију
- константно кијање
- кашљање које недељама траје
Подсетимо, прошле године су у престоници забележене рекордне концентрације полена ове коровске биљке, те су чак и суграђани који нису до тада имали проблеме осећали одређене тегобе.
- Прошле године је у Београду око 25-26. августа било 980 поленових зрна у једном метру кубном ваздуха, а гранична вредност је 30 зрна - подсећа Митровићева.
СИМПТОМИ ВИРУСА
- цурење носа
- висока температура
- бол у грлу
За оне који су веома алергични на амброзију спас би могао бити, уколико имају могућности, бег у зоне где су знатно мање концентрације полена. Претходних година то је био случај са Златибором, а посебно са приморским местима, која су ове године често недоступна због затворених граница.
Како се заштитити
Када је концентрација полена повећана у ваздуху, лекари не препоручују проветравање просторија. Такође, тада веш не би требало да сушити напољу. Потребно је носити наочаре за сунце које смањују контакт алергена с очима.
После сваке шетње треба се пресвући и опрати косу пре спавања, да би се уклонио сав полен. Редовно треба прати руке и не дирати очи кад засврбе. Нос можете испирати физиолошким раствором.
Новопечени родитељи из Ужица на мукама: Проблем се јавио већ у породилишту, а о ПРИЈАВИ БЕБЕ И ДОДАТКУ НИ РЕЧИ
"ХВАЛА ВАМ ДО ГРОБА" РАТКО ИМА ЈЕДИНСТВЕНО ЗАНИМАЊЕ: Племенита пословна идеја која се родила у чудним околностима
Након кише, стиже прави сунчани дан: Крај лета се назире, а ево какво нас време чека у наредних СЕДАМ ДАНА!
СТАКЛО, КЕРАМИКА, ТЕФЛОН, СИЛИКОН ИЛИ ПЛАСТИКА? Др Рајаковић објаснила које су КОБНЕ ГРЕШКЕ током кувања (ФОТО)
"ОДБРАНИЋЕМО НАШУ ИСТОРИЈУ И СВЕТИЊЕ" Селаковић: Формира се тим за заштиту српске духовне и културне баштине