ПАНЧИЋЕВА ОМОРИКА ПРЕД ИЗУМИРАЊЕМ, нестаће за 50 година? Ево шта је разлог! (ВИДЕО)
Поткрепљена сталним праћењем бројности јединки научна предвиђања кажу да ће Панчићева оморика, због константног опадања бројности, нестати за 50 година.
Станишта ове биљке простиру се само на око 200 квадратних километара у средњем току Дрине, пограничном делу Србије и Босне и Херцеговине, па су у циљу њеног очувања две држве отпочеле реализацију пројекта прекограничне сарадње "САВЕ - Очување јединствене биолошке разноликости у сливу Дрине".
Носиоци пројекта, који је финансијску потпору нашао у виду 165.197 евра из претприступних фондова ЕУ, су Нацинални парк "Тара" и ЈП "Шуме Републике Српске", а подржавају га Министарство за европске интеграције Владе Републике Србије и Дирекција за европске интеграције БиХ.
Уз помоћ завода за заштиту природе, научника са факултета и института, школа, организација цивилног друштва, извршних власти са обе стране границе до краја 2020. обавиће се анализе 20 станишта Панчићеве оморике у општинама Бајина Башта, Сребреница, Милићи, Рогатица, Вишеград и Фоча. Истраживања ће дати смернице како створити заједничку међудржавну платформу ради заштите четинар који је 1875. на Тари открио српски ботаничар Јосиф Панчић, а који је је од 1998. на Црвеној листи угрожених врста.
- После дугогодишњих истраживања у Националном парку "Тара" и у општинама БиХ, уочено је да постоји велика угроженост природних стаништва Панчићеве оморике, толико да је у питање доведен њен опстанак - каже Маријана Јосиповић, биолог из НП "Тара" и вођа пројекта.
Колико на подручју на коме ће се радити на заштити Панчићеве има стабала овог ендема, кажу надлежни, тешко је утврдити с обзиром на то да расте на стрмим, тешко приступачним теренима. Тек, више је него очигледно да се стабла масовно суше и да да тешко расту. Панчићевој оморици више погодују хладније температуре па зато није остала имуна на глобално загревање.
- Због климатских промена долази до физиолошког слабљења стабала која тако постају подложна разним обољењима и осетљива на штетне инсекте. С друге стране, у последњим деценијама број јединки константно опада због лоше природне регенерације и слабе компетитивности са другим врстама. Стабла расту изузетно густо, чак и 1.200 их има на једном хектару, тако да подмлаци немају довољно светлости да израсту. То је уочила и научна јавност која је у угледним часописима објављивала радове на ту тему, прогнозирајући да ће, ако се овим темпом настави смањење популације, Панчићева оморика изумрети у наредних пола века. Ситуација је алармантна и тражи од нас брзо реаговање, а Србија и БиХ имају глобалну одговорност да сачувају ову врсту - објашњавају у НП "Тара".
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У СЛАГАЛИЦИ Популарни квиз више није исти, гледаоце вечерас сачекало изненађење (ВИДЕО)
ДИВЉАЊЕ НА УЛИЦАМА СРПСКОГ ГРАДА: Возио 209 км/х, а испод снимка је НЕШТО због чега ће се сви замислити (ВИДЕО)
"Били сте ПИЈАНИ И ЗАЉУБЉЕНИ, то је ОЛАКШАВАЈУЋА ОКОЛНОСТ": Шта све може да умањи казне оптуженима за убиство?
Снимци из авиона
У оквиру отпочетог пројекта, кажу надлежни, биће мапирана сва станишта Панчићеве оморике у шест подрињских општина, какав је њен биодиверзитет, а у ове сврхе, осим теренског рада у шумама, користиће се и снимци из авиона који ће надлетати станишта. Са друге стране, кроз генетска истраживања знаће се каква је ситуација на сваком од станишта и одредиће се одређена стабла са најподобнијим потенцијалом да сачувају опстанак ове ендемске биљке.
Земљотрес није погодио САМО ЈЕДАН град у Србији, а најјачи потрес икада забележен је ОВДЕ пре 97 ГОДИНА!
У школе у Србији се уводе НОВЕ ВАСПИТНЕ МЕРЕ, а њих ће обављати РОДИТЕЉИ! Ево шта то значи
"Шта ће ми банане? Стрпали сте ме у болницу, а ЂАВО...": Разговор из болничке собе у Србији који се ПРЕПРИЧАВА
РАДОВАН КАРАЏИЋ ИДЕ КУЋИ! Славље у породици првог председника РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Мухамед и Атуса сада су Михаило и Теодора: Мигранти прешли у православље, а имају и своју КРСНУ СЛАВУ (ФОТО)