ПАНИКА! У Србију стиже СМРТОНОСНА ЗАРАЗА за коју нема ни ЛЕКА, ни ВАКЦИНЕ! Масовно се од ње УМИРЕ!
Хитно предузете и превентивне мере!
Заразна болест која напада свиње, афричка куга, све је ближа Србији, присутна је на територији Румуније готово годину дана.
ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: ОПАСНИ ВИРУСИ вребају, могуће ВЕЛИКЕ ЕПИДЕМИЈЕ
Од недавно је регистрована и у Бугарској и Мађарској.
- Ја не верујем у то. Држим их чисто, не пуштам никога близу свиња, само ћерка и ја радимо и мислим да од тога неће бити ништа - каже Францишка Будаи, паорка из Сајана.
Францишку Будаи из Сјана надомак Кикинде, као ни остале сточаре Војводине, чини се да северног Баната, потенцијална опасност не плаши, јер како кажу, о својим животињама воде рачуна.
- Имам те шпеције и обавезно не месечно, али бар једном у три месеца опрскам околину дезинфекујем и свињце, имам креч у праху па то бацим кад продам и ставим поново прасице - каже Будаи.
Иако за људе ова болест није опасна, погубна је за сточни фонд јер јој лека, а ни вакцине, нема.
Стопа смртности оболелих јединки је висока, а само спречавање контаката између различитих група животиња, спречава и њено ширење.
- Такав је вирус, такве су особине, моје стручно мишљење је да није питање да ли ће, него када ће доћи и зато морамо бити спремни, што пре одреаговати - истиче др ветерине Ђорше Јанку, епизоотиолог Ветеринарског специјалистичког института Зрењанина.
- Предузете су све мере у спречавању свих производа животињског порекла, да се уносе у државу Србију, то се ради на границама, чиме се практично спречава рано појављивање ове болести - каже Никола Лука, начелник Севернобанастког управног округа.
Душа малишана одлетела на небо: На сахрани малог Дукија све расплакао ВЕНАЦ СА ПОРУКОМ (ФОТО)
Старијим особама препоручује се мањи контакт са домаћим свињама, ловцима да дезинфикују обућу и одећу након лова и обрате пажња на исхрану животиња, а становништву да поведе рачуна о пореклу сухомснатих производа које конзумира.