ПАПРЕНЕ КАЗНЕ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА: Полиција и комунална милиција "чешљају" све редом, ко крши прописе плаћа и до 150.000
Најмање се поштује ограничење рада.
Око 1.450 комуналних инспектора и комуналних полицајаца односно милицајаца почело је уз републичке инспекторе да санкционише кршење противепидемиолошких мера на основу измена Закона о заштити становништва од заразних болести.
Највише казни у последње две недеље написали су због непоштовања ограничења радног времена, недостатка дезобаријере и корона редара и непридржавања физичке дистанце.
СЛЕДЕЋИ КОРАК - ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Током празника ће се спроводити ОВА МЕРА - Кризни штаб најавио појачану контролу
КОРОНА НАС "ГУРА У ЛУДИЛО"! Повећан број грађана Србије који се први пут јављају психијатру
ТАЧНА ХРОНОЛОГИЈА РАЗВОЈА КОРОНЕ! Шок откриће научника: Код тежих случајева се јавља "аларм" који УПОЗОРАВА
Изменама закона које су ступиле на снагу 14. новембра овлашћење да санкционишу кршење противепидемиолошких мера добили су и комунални инспектори и комунални милицајци тако да су републичке инспекцијске службе добиле велико појачање. То се види и у броју инспекцијских надзора у привредним објектима у последње две недеље.
- Од како су измене закона ступиле на снагу, повећан је број надзора објеката за скоро три пута. До тада тај посао је могла да обавља само републичка инспекција и то поред санитарне и друге службе попут тржишне, ветеринарске, инспекције рада... Тако је, на пример, две недеље пре доношења измена закона, у периоду од 29. октобра до 13. новембра обављен надзор у 11.759 објеката, а у периоду од 14. новембра када су ступиле измене закона на снагу до 28. новембра надзирано је 27.144 објеката – истиче Драган Пушара, шеф ЕБРД тима за реформу инспекција при Министарству државне управе.
Како каже, привредни субјекти најмање поштују ограничење радног времена.
- Рецимо, 29. новембра написано су 22 казне због кршења ограничења радног времена, затим 9 казни за недостатак дезобаријера, 6 за непоштовање физичке дистанце и 2 за недостатак корона редара. Треба рећи да су и саме измене закона подигле ниво свести код свих нарочито привредних субјеката који се више придржавају мера – апострофира Пушара.
Доказ за то је податак да је написан готово исти број казни у истом временском периоду пре и после измена закона.
- Током две недеље пре измена закона издато је 98 прекршајни налога, а у две недеље после измена закона 93. С друге стране, током 14 дана пре измена закона написано је 195 захтева судији за прекршаје, а након измена закона 77. То показује да све више људи поштује противепидемиолошке мере јер зна да сада знатно више инспектора може да их санкционише – тврди Пушара.
Иначе, након измена закона 1.450 комуналних инспектора и комуналних полицијаца односно милицајаца имало је обуку како би се упознали са свим новим овлашћењима.
- Око 90 одсто њих је завршило обуку прошле недеље. Треба знати да није циљи инспекције само да кажњава већ и да има саветодавну и превентивну улогу. Зато на овај број казни треба додати да је сигурно 20 до 30 пута више изречено савета и упозорења – каже Пушара.
Ношење маски у затвореном простору полако прелази у навику огромној већини грађана. Због тога инспекција у последње време ретко кад пише казне за неношење маске.
-Готово да немамо таквих прекршаја. Свега неколико прекршајних налога је издато. Многи носе маске и на отвореном без обзира што то није обавеза него препорука – истиче Пушара.
Подсећања ради, од свих измена закона пажњу јавности највише су привукле новчане казне у вези са забраном окупљања више од пет људи у затвореном простору.
Према тим изменама, ко организује журку или слави славу са више од пет особа у затвореном простору ризикује казну од 50.000 до 150.000 динара.
Виновника овог прекршаја могу комуналној инспекцији или комуналној милицији пријавити и сами грађани путем јединственог контакт центра Координационе комисије за инспекцијски надзор 011 6350-322.
50.000-150.000 динара за физичко лице
50.000 – 300.000 динара за правно лице
50.000 – 150.000 динара за овлашћено лице у правном лицу
50.000 – 150.000 динара за предузетнике
5.000 динара је казна за неношење маске односно 2.500 динара у року од осам дана