ЈЕДАНАЕСТ ГОДИНА ОД СМРТИ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Напустио нас је на данашњи дан, усред епидемије
Стотине хиљада верника је било на сахрани
Патријарх српски Павле преминуо је на данашњи дан 2009. године, у 10.45, у сну, на Војномедицинској академији у Београду, у 96. години. На сајту Српске православне цркве објављено је тада да се, после примања свете тајне причешћа, у Господу упокојио архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки, патријарх српски Павле. Сахрањен је четири дана касније. Можда се многи не сећају да је тада у јеку била епидемија свињског грипа.
АЛПИ ИСТОЧНЕ СРБИЈЕ: Борски стол крије невероватне лепоте, а није довољно туристички искоришћен (ФОТО)
КАКВА ЉУДИНА! МИЛОШ ЈЕ ПРВО ПОНУДИО КУЋУ НА РУДНИКУ ЗА ПОМОЋ МАЛОЈ АНИКИ: Сада даје још једну драгоценост
ХОСПИТАЛИЗОВАН ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Смештен у Војну болницу Карабурма
Тело његове светости било је изложено у Саборној цркви. Патријарх је сахрањен у манастиру Светих Архангела у Раковици. Сахрани је, како су тада преносили медији, присуствовало стотине хиљада људи из читаве Србије, Републике Српске, Црне Горе и дијаспоре. Према неким проценама, сахрани је присуствовало око 600.000 верника.
Тадашњи министар здравља прогласио је у 11. новембра те године мало пре поднева епидемију новог грипа типа А Х1Н1 на територији Србије и одредио мере за спречавање ширења епидемије. Оне су подразумевале ванредни епидемиолошки надзор, забрану окупљања на јавним местима, укључујући школе и предшколске установе у целој држави или у деловима земље, али по процени надлежних здравствених установа. Број жртава вируса Х1Н1 до тог дана се у Србији попео на девет.
Ево које је поступке тада препоручивала струка: ставите заштитну маску, како бисте спречили инфекцију осталих укућана, останите у стану, ако сте на путу одмах се јавите у најближи дом здравља, назовите дежурни телефон за свињски грип, најближи вашем месту становања. Ако не можете да добијете ову службу, јавите се у вашу локалну амбуланту, дом здравља, на дежурни телефон.
- Немате потребе да ширите инфекцију свињског грипа, личним појављивањем на јавним местима - наводило се на крају.
Поворка од Саборне цркве до Храма светог Саве
Саборна црква, у којој су на целивање били изложени земни остаци патријарха Павла, била је отворена до два сата ујутру. Грађани су и по чест сати чекали у реду како би одали пошту патријарху, у једном тренутку колона верника се протезала од улаза у Саборну цркву, Улицом краља Петра, Кнез Михајловом до палате "Албанија".
Поворка са телом патријарха Павла, тада се из Саборне цркве упутила до Храма светог Саве на Врачару. Отворени ковчег са телом патријарха Павла из цркве су изнели епископи СПЦ, а погребну поворку предводили су црквени великодостојници. Испред погребне поворке крст патријарха носио је његов праунук Душан.
Погребна поворка, која се кретала ка Храму светог Саве, непрекидно је нарастала од народа који се придруживао. Почасну гарду формирали су припадници жандармерије, питомци војне академије, ватрогасци и младићи и девојке обучени у народне ношње из свих крајева Србије.
Многи верници дошли су из Црне Горе, Републике Српске, Хрватске и широм Србије како би присуствовали опелу и сахрани партријарха Павла.
Колона је прошла улицама Кнеза Симе Марковића, Поп Лукином, Бранковом, преко Зеленог венца, Призренском стигла до Теразија, где је одржан кратак помен. Затим је ишла Улицом краља Милана преко Славије, па Булеваром ослобођења и Крушедолском улицом до Карађорђевог парка, где је ковчег изнет из кола и пренет до Платоа испред Храма светог Саве.
Владика захумско-херцеговачки Григорије изјавио је тада да ће приликом сахране патријарха српског Павла, централни и најважнији догађај бити опело на платоу Светосавског храма и да се ту завршава праћење сахране за јавност и медије. Све остало би требало да буде у складу са животом, скромношћу и жељом патријарха Павла.
Многи су паралелу са сахраном патријарха Павла повукли са сахраном митрополита Амфилохија Радовића, који је преминуо 30. октобра, а чија се сахрана одвијала у време пандемије корона вируса. Црногорски медији пренели су тада да многи верници и свештеници нису поштовали основне мере превенције, као што је ношење маске. Како су пренели локални медији, "огромна маса" људи је тада присуствовала сахрани и опроштају од митрополита Амфилохија.