ВЕЧЕРЊЕ ВЕЛИКОГ ПЕТКА У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ: Верници целивају плаштаницу која симболизује Христово страдање (ВИДЕО)
Плаштаница симболично обележава време Христове смрти и скидања његовог тела са крста.
Патријарх СПЦ Порфирије служи вечерње Великог петка у Храму Светог Саве током којег ће бити изнета плаштаница, платно које симболизује страдање Исуса Христа.
ДА ЛИ СЕ КАЖЕ ВАСКРС ИЛИ УСКРС? Решена недоумица - једну грешку не смемо да допустимо
ЈАЈА ОБОЈЕНА У ЦРНО ИМАЈУ ВАЖНУ СИМБОЛИКУ: Према народном веровању две ствари су изричито ЗАБРАЊЕНЕ на Велику суботу
СВЕШТЕНИК ОТКРИО ГДЕ СРБИ НАЈЧЕШЋЕ ГРЕШЕ КАД ПОСТЕ: Нисмо ни свесни какву грешку правимо (ФОТО)
Претходно је плаштаница изнета у Малој цркви Светог Саве на Светосавском платоу.
Изношење плаштанице обављен је при крају јутрења које се служи на Велики петак, после вечерње службе, након чега је, у присуству великог броја верника, положена заједно са Јеванђељем на посебно украшен сто испред олтара, који симболизује камен на коме је, према предању, тело Исуса Христа припремљено за полагање у гроб.
По полагању плаштанице, верници су је целивали, а то могу да учине све до сутра увече, уочи Васкрса, који почиње да се слави од поноћи, оглашавањем првих црквених звона.
Плаштаница симболично обележава време Христове смрти и скидања његовог тела са крста, а на њој је представљено Христово полагање у гроб, Богородица, Јосиф, Никодим, као и јеванђелиста Јован.
Према хришћанском предању и веровањима у плаштаницу су Христови ученици заједно са Јосифом Ариматејским увили Христово тело одмах по скидању са крста на коме је био разапет.
Предања наводе и да је чувана у тајности све док нису престали прогони хришћана.
У православним црквама се на Велики петак не служе литургије, већ такозвани Царски часови са читањем делова Јеванђеља која описују страдање Исуса Христа.
Велики петак је за све хришћане дан строгог поста, а у Србији је обичај да се зауставе сви послови и у кући и у пољу, као и да се фарбају јаја у црвену боју која је симбол невино проливене крви Христове и новог живота.
У неким деловима Србије, верници се према обичају, након целивања плаштанице, провлаче испод стола на којем је она била положена, а том приликом се, према веровању, треба се помолити Богу и помислити неку лепу жељу.