ПАЖЊА ГРАЂАНИ, МУТИРАНИ ГРИП СТИЖЕ У СРБИЈУ: Комбинација СВИЊСКОГ И ОБИЧНОГ имуна на вакцину!
У Србију средином децембра стиже мутирани облик вируса грипа против којег нема вакцине, упозоравају лекари
Ради се о мешавини свињског (АХ1Н1) и сезонског (типа Б) соја вируса, који ће се спојити у потпуно нови, далеко опаснији облик.
Дуле Миришљавко - најбаксузнији лопов! Ветар му носио паре, хиљаду несрећа, а кад изађе са робије...
Стручњаци упозоравају и да нас масовна епидемија грипа у Србији очекује средином јануара, када се људи врате на посао после новогодишњих и божићних празника. На удару ће се најпре наћи старији од 65 година, труднице и хронични болесници, а затим и деца.
Инфектолог др Жарко Ранковић каже да нам средином децембра најпре стиже верзија грипа АХ1Н1, који ће врло брзо мутирати јер ће се спојити са типом Б вируса.
- Сваке године је иста епидемиолошка ситуација када су респираторне заразе у питању. Нагле промене времена, славе и породична окупљања воде ка све већем броју оболелих већ у другој половини децембра. Зато је сасвим нормално очекивати да се најпре појави блажи облик грипа АХ1Н1. Међутим, он ће врло брзо променити своју структуру, мутирати и постати далеко опаснији, са много тежом клиничком сликом - каже Ранковић.
Он саветује грађанима да се за сваки случај вакцинишу, иако против мутираног облика имунизација не помаже.
- Било да делује мутирани или сезонски вирус, потребна је имунизација. Нарочито код старијих од 65 година, хроничних болесника и трудница. Вакцина служи да одржи стање организма и да спречи да дође до тешких стања која могу бити кобна за пацијенте, попут потпуног колапса организма, отежаног дисања, коме, па чак и смрти. Једини проблем је што вируси измењених генетских састава представљају спој неколико типова грипа и што ниједан вид имунизације не може да их искорени. Ипак, бар за 40 одсто може да ублажи јачину болести - објашњава саговорник.
Са Ранковићем је сагласна и специјалиста опште праксе др Брана Грујић. Према њеним речима, врхунац деловања грипа очекује у јануару, када би број оболелих могао драстично да се повећа.
- Упала грла, цурење носа, кашаљ, слабост, повишена температура и болови у мишићима главни су симптоми сваког сезонског грипа, чак и мутираног, и он се углавном лечи витаминима и препаратима за прехладу. Али уколико болест траје дуже од седам дана, а пацијенти не примете бољитак у опоравку, обавезно се треба јавити лекару, јер су њихови савети веома важни у данима када имамо деловање два типа вируса. Свакако, епицентар деловања заразе за сада се очекује у јануару после празника и школског распуста, када је и деловање вируса најјаче - истиче др Грујић и саветује грађанима да је веома важно јести доста воћа и поврћа, узимати течности, препарате против прехладе, одмарати се и избегавати скупове у затвореним просторијама.