ОД ОВОГ КАРЦИНОМА СВАКЕ ГОДИНЕ ОБОЛИ 2.800, А УМРЕ 900 МУШКАРАЦА У СРБИЈИ: Се*с у педесетим може да смањи ризик
Кључне су генетске предиспозиције
Рак простате је други по учесталости малигнитет код мушкараца у Србији, од њега сваке године оболи 2.800, а умре 900 људи у нашој земљи, кажу стручњаци. Према њиховим речима, кључни узрок ове болести је генетика, с тим што одређене животне навике могу повећати или смањити ризик од оболевања.
Зато се мушкарцима из ризичне групе, старијим од педесет година, препоручује исхрана без много масти и црвеног меса и избегавање алкохола и дувана, а саветује се здрава храна, али и редован сексуални живот, јер лучење хормона годи простати. Такође, стручњаци препоручују редовне прегледе код уролога, пошто болест, осим учесталијег мокрења и крви у сперми, не даје специфичне симптоме.
Подмукла болест
Директор Клинике за урологију Клиничког центра Србије проф. др Зоран Џамић истиче да је карцином простате најчешће малигно обољење и друго по смртности од свих канцера код мушкараца, одмах иза рака плућа.
Хронична упала не изазива рак
Директор Клинике за урологију Клиничког центра Србије проф. др Зоран Џамић напомиње да је јако важно направити разлику између хроничне упале простате и канцера. Према његовим речима, уколико мушкарац "заради" хроничну упалу простате, нема никакве назнаке да ће оболети и од канцера.
- То су две различите ствари и никако их не треба повезивати. Са хроничном упалом простате човек нормално живи и велики број мушке популације има тај проблем. Она се углавном добије бактеријском инфекцијом која је настала путем сексуалних односа у млађем добу и није адекватно излечена. Док се рак добија од сасвим других ствари и не мора да има никакве везе са претходном упалом. Зато су, понављам, битне превенција и свест о овој болести - каже др Џамић.
- Ако се болест открије на време, могуће је излечити пацијента. Међутим, данас је највећи проблем то што се болест открива касно, па је и лечење веома неизвесно. Од укупног броја мушкараца који оболе од неког канцера, 15 одсто њих има рак простате, а статистика показује да на 100.000 мушкараца сваке године имамо око 110 новооболелих. Међу пацијентима су углавном они старији од 50 година, али, нажалост, приметно је и дијагностиковање канцера код млађих, већ у четрдесетим годинама. Поред генетике, главни узроци су старост, гојазност, конзумација алкохола и дувана - објашњава др Џамић и додаје да код ове опаке болести не постоје специфични симптоми.
Александри је потребна наша помоћ: Наше мало ЈЕ НЕКОМЕ СВЕ!
Деа Ђурђевић поново пред камерама: Погледајте како водитељка изгледа након опоравка! (ФОТО)
ПРОДАЛА ЋЕРКЕ И САЗИДАЛА КУЋЕ: Језиво признање пред ТВ камерама, злочин је за њу ТРАДИЦИЈА!
- Не постоји ништа типично као појава што је јасан сигнал да се развила болест. Постоје само збирни симптоми, а главни јесте поремећај у мокрењу, било да је учестало, отежано, да постоји јак нагон за мокрењем или појава крви у сперми. Због овако подмуклих тегоба и касног откривања болести најбоље решење је превенција. Пре свега, провера крвне слике и ПСА туморског маркера за овај орган, нарочито код старијих од 50 година. Затим следи здрав начин живота, без алкохола и дувана. Мушкарци који су у ризику од оболевања или су већ оболели треба да имају и нормалан и редован сексуални живот, ако су у могућности - каже саговорник.
Према његовим речима, у борби са раком простате примењују се разни модалитети, а од пре две године и два иновативна лека која су доступна преко трошка Републичког здравственог осигурања (РФЗО).
Симптоми
- учестало мокрење
- отежано мокрење
- јак нагон за нуждом
- крв у сперми
Начин лечења
- операција
- хемиотерапија
- имунолошка терапија
- иновативни лекови
- давање хормона
Узроци болести
* генетика
* старост
* нездрав начин живота
* употреба алкохола и дувана
Превенција
- здрава исхрана (црвено месо, воће, поврће, витамини, подизање имунитета, чајеви)
- редован секс (нарочито после педесете)
- избегавање алкохола и дувана
- скрининг прегледи
- анализе туморских маркера за простату
- редован одлазак код уролога
- На првом месту рак простате се решава хируршким путем, а затим су ту и хемиотерапија, давање хормона, имунолошка терапија и иновативни лекови "абиратерон" и "ензалутамид", који се дају искључиво у последњим стадијумима болести, када канцер пусти метастазе. Пацијентима су доступни сви начини лечења који су у рангу са Европом - наглашава др Џамић.
Здрава активност
Уролог др Александар Милошевић каже да је превенција најбоље решење и да је битно да мушкарци све своје потребе, укључујући и сексуалне, обављају редовно и нормално.
- Рак простате је опака болест која напада мушкарце и зато је јако важна контрола. Пре свега прегледи код уролога, вађење туморских маркера за простату преко крви, али и ултразвучни прегледи. Поред тога, битно је и да човек има здраве животне навике, да има квалитетну исхрану и умерену физичку активност. Ту мислим и на сексуалну активност, јер она је генерално добра за здравље, па самим тим и за простату, пошто је за њу корисно када се луче хормони. Због општег стања морате поправити имунитет, да уносите доста воћа и поврћа, попут ароније, цвекле, да пијете чајеве, избегавате масно и слатко и ограничите употребу млечних намирница и оних које су животињског порекла - саветује саговорник.