ОПЕТ ЋЕМО МОЋИ ДА СЛАВИМО УКОЛИКО ИСПОШТУЈЕМО ДВА УСЛОВА: Свадбе и прославе већ у јуну? Коначно се враћамо нормалном животу!
Пандемија коронавируса, поред свих пошасти које је донела, одложила је и прославу најрадоснијих догађаја у нашем животу, попут крштења, свадби или прослава матуре.
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић каже да је врло вероватно да ће грађани Србије од јуна поново моћи да присуствују весељима, али само они који су вакцинисани или имају негативан ПЦР тест!
КОРОНА И ДАЉЕ ОДНОСИ ЖИВОТЕ: У Поморавском округу више пацијената преминуло од последица ковида
ЛАНСИРАН СИГНАЛ "EURONEWS СРБИЈА": Позната телевизија почиње емитовање програма крајем месеца (ФОТО)
ВЕДРО И ВЕТРОВИТО НЕБО НАД СРБИЈОМ: Данас сунчано и топло, температура и до 30 степени!
- На свадбе, матуре и утакмице моћи ће да иду само они који су вакцинисани или имају негативан ПЦР тест. Кризни штаб ће следеће недеље расправљати да ли ће и кад тачно бити још попуштања мера, јер ћемо тек тада, кад прође од седам до десет дана од празника, моћи да сагледамо реалну ситуацију - каже за Курир др Тиодоровић.
Он напомиње да ће се о броју људи који се могу окупити на организованим догађајима какви су свадбе, матуре и утакмице причати током ове седмице.
- Мора да прође најмање 10 дана од празника и мора да буде мирна ситуација, а то значи мање од 1.000 новозаражених дневно. Наравно, наш идеал је да то буде мање од 100, али за почетак да будемо троцифрени. На основу тога ћемо планирати даље потезе у вези с попуштањем мера, а врло је вероватно да од јуна пустимо свадбе, матуре, прославе, уз услов да они који долазе буду вакцинисани или да имају негативан ПЦР тест - објашњава др Тиодоровић и додаје да од 15. маја креће и кампања за вакцинацију младих.
На питање могу ли се Делије и Гробари надати да ће финале Купа у фудбалу, заказано за 25. мај, гледати уживо, др Тиодоровић истиче да је то још непознаница и да ће се тек расправљати да ли и под којим условима то може да се догоди. Додаје да о свему одлуке доноси цео кризни штаб.
Иначе, стручни комитет за имунизацију је 26. априла донео одлуку да "Фајзеровом" вакцином могу да се вакцинишу и деца од 16 година, што би, уколико би наишло на велики одзив, како сматрају стручњаци, омогућило да се и прославе матурских вечери за средњошколце организују на безбедан начин. Само у Београду до суботе је вакцинисано 624.965 особа, што је 44,9 одсто пунолетне популације, а о невероватном успеху наше земље у имунизацији извештавао је и амерички портал ПБС, који је навео да је Србија до средине марта успела да вакцинише више пунолетних особа од било које друге земље чланице ЕУ.
Мере које су на снази
- Забрањено је окупљање више од пет људи
- Посетиоци свих угоститељских објеката морају носити маске све време осим у моментима када конзумирају храну или пиће
- Запослени у угоститељским објектима морају носити заштине маске, нарочито приликом припреме хране и пића и услуживања
- Радно време угоститељсих објеката је до 22 сата
- У угоститељским објектима музика се не може емитовати или се изводити програм уживо после 18 часова
- Укупна попуњеност затвореног угоститељског објекта не може бити већа од 50 одсто максималне попуњености
- На улазу у затворени угоститељски објекат мора бити видно истакнута корисна површина целог објекта и број лица која могу бити присутна
- У угоститељским објектима на отвореном између столова мора бити размак од најмање два метра, тако што се тај размак рачуна између особа које седе за различитим столовима
- За столом у угоститељским објектима на отвореном не може седети више од пет особа
- Уколико не постоје столови и столице за седење на отвореном делу, растојање мора бити такво да на сваких девет метара квадратних може боравити само једно лице
- Отворени део објекта мора бити физички одељен од јавне површине са размаком од три метра
Како ће изгледати свадбе
- На самом уласку у салу за прославу мериће се температура гостима
- Размак између столова за којим иначе може седети само пет особа, мора бити најмање два метра
- Дистанца је предвиђена и приликом уласка у салу за прославу, која ће морати бити најмање два метра
- Свадбено ђускање као и честитање младенцима уз пољупце и загрљај неће бити дозвољено
- Неће бити шведског стола, вец ће се послужење обезбедити за столом
- Свадба неће трајати до раних јутарњих часова, већ ће бити временски ограничена
- Спискови са именима званица морају се чувати најамње 30 дана од дана догађаја
- Током славља биће ангажовано особље које ће спроводити госте до столова
Падају бројке
Испод хиљаду нових случајева
У Србији је у претходна 24 сата на корона вирус тестирано 9.389 грађана од којих је 834 новозаражено. Преминуло је 19 пацијената, а на респираторима се налази укупно 137 оболелих.
Предраг Кон: Вакцинација трудница и даље спорна
Епидемиолог др Предраг Кон рекао је за Танјуг да се не може очекивати да се труднице вакцинишу истог дана када струка каже да треба да се изврши њихова имунизација, јер лекари поступају у складу са упутствима у којима пише да оне не треба да се имунизују.
- Сви кажу "почеће да се вакцинишу труднице". То је фантастично, али треба да имају у виду да постоје закони ове земље, закон о лековима, где је сажетак карактеристика лека саставни део закона. У том сажетку нигде не пише, бар за сада, да могу да се вакцинишу труднице. Лекар који поступа преко тога, поступа мимо закона - рекао је Кон и додао да држава не може да убрза ове промене мимо произвођача.
Ко се вакцинисао у тржним центима - друга доза у месту пребивалишта
Горан Весић, заменик градоначелника Београда, истакао је да ће грађани који су се вакцинисали на пункту у тржном центру другу дозу примити у месту пребивалишта.
- Ревакцина изгледа тако да, где год да примите вакцину, добићете позив да примите ревакцину у месту где вам је место пребивалишта. Ако је неко дошао у тржни центар из Лесковца, на вакцину, он ће добити позив да у Лесковцу одради ревакцинацију - рекао је Весић за ТВ Пинк.