ПРАВО ЧУДО ПРИРОДЕ НА ПАДИНАМА ПЛАНИНЕ БУКУЉЕ: Јелена отишла у шуму, а онда остала затечена (ФОТО)
Изузетно високе температуре за ово доба године измамиле су не само појаву висибаба у Србији, већ и веровали или не печурака.
Први празнични и сунчани дани јануара били су идеална прилика за шетњу по природи, па је Јелена Матић из Аранђеловца која је одмор искористила управо на такав начин, прошетала до планине Букуље, не слутећи да ће тамо видети право чудо природе.
ЗНАЛИ СУ СВАКИ ЊЕГОВ КОРАК, МУЖ АНЕ ВОЛШ БИО ПРАЋЕН: Истражитељи у потрази за КЉУЧНИМ ДОКАЗИМА, Брајан невешто прикривао трагове?
ЈЕЗИВА СЦЕНА У КРАГУЈЕВЦУ: Оставили бебу у пола ноћи насред тротоара, пронашао је случајни пролазник
"ПОНАШАЊЕ БРАЈАНА ВОЛША ПОДСЕЋА НА УБИЦУ" Домаћи стручњаци анализирали случај нестале Београђанке
Пролазећи кроз шумовите делове ове прелепе планине пронашла је гљиве усред зиме.
- Обично се појављују крајем лета и почетком јесени у овом периоду их никада нисам нашла. Убрала сам неколико примерака "сунчанице", које су подједнако доброг квалитета као и у сезони брања а укус им је фантастичан. Иначе је има у свим шумама и на свим надморским висинама, по ободима ливада. Најлепша је похована, а већи примерци су идеална подлога за пицу - рекла је Јелена Матић из Аранђеловца.
Иначе, сунчаница је још позната и под именима козарка, прстенка и срндаћ, јестива је гљива, расте у свим шумама, а нарочито у мешовитим и багремовим, али и на ливадама, има је и у воћњацима. Веома је честа, а расте на разним надморским висинама у касно лето и у јесен. Једе се само шешир и сматра се једном од најукуснијих посластица.