ЈОШ 20 ДЕВОЈАКА ПРИЈАВИЛО ЗЛОСТАВЉАЊЕ У ПЕТНИЦИ! Да ли ће "Маријин закон" моћи да се примени и шта могу бити докази
Вања Мацановић из Аутономног женског центра рекла је у Јутарњем програму К1 да се јавило још 20 жртава, и објаснила да ли је могуће применити "Маријин закон" у њиховим случајевима.
Случај наставника из Петнице којег је пет девојака оптужило за сексуално узнемиравање наставља да шокира Србију. Према првим информацијама, ови случајеви су застарели а осумњиченог С. полиција, наводно, није пронашла на адреси на којој станује како би био приведен.
НОЖЕМ НАПАДНУТО И ПОВРЕЂЕНО ТРОЈЕ У НИШУ: Полиција трага за непознатим нападачем
ИНТЕРВЕНТНА УХАПСИЛА НАСИЛНИКА СА ВОЖДОВЦА: Девојку на паркингу крвнички ударио ногом, оставио је на асфалту (ВИДЕО)
ТУЖНА СУДБИНА ПОРОДИЦЕ ЛЕПОЈЕВИЋ ИЗ АЛЕКСИНЦА: Погинулом Милану пре годину дана у удесу настрадала и сестра
Вања Мацановић из Аутономног женског центра рекла је у Јутарњем програму К1 да се јавило још 20 жртава, и објаснила да ли је могуће применити "Маријин закон" у њиховим случајевима.
- Изненађујуће брзо се реаговало, вест је потресла и институције да реагују иако је првих пет девојака које су говориле о томе изван оквира за покретање кривичног поступка. Јавило се још 20 девојака са истим искуством, могуће је да ће бити елемената покретања поступка - рекла је она.
- Ово је, изгледа, година када се откривају сви ови проблеми сексуалног насиља, и одговор друштва на то, охрабриле су се жртве да покрену питање. Ово није питање одговорности особе која је то чинила, то је питање и за будуће генерације, да се то будућим полазницама не деси. То мора да се разуме, времена су се променила, правила о томе како ради било која институција која ради са децом, па и факултет, морају да постоје и да буду јасна. Насиље врши особа која има моћ и ауторитет - рекла је она и објаснила шта је "Маријин закон" и да ли је у овом случају применљив.
- Овај закон прописује да кривична дела из сексуалног насиља не могу да застаре, ако су учињена у тренутку када су жртве биле малолетне. Овде има и пунолетних, и малолетних жртава и питање је шта се на коју жртву примењује. Девојке су описивале највише узнемиравање, које ми имамо као кривично дело тек од 2017. године. Они који почну од узнемиравања, они иду даље у тежа кривична дела против полних слобода. Ми тек сада видимо до које мере је оно постојало, а раније није могло ни да буде процесуирано. Питање је где је била граница тога што, за сада, називамо 'samo' фотографисањем - рекла је она.
Мацановићева је објаснила и да су овакви случајеви тешки за доказивање, и прецизирала шта вештаци могу да ураде.
- Ми се и када некога удаље из стана због породичног насиља питамо, па где ће он, шта ће сада? Постоји одговорност за одређене радње. Овде ћемо видети ко ће да одговара, није све ни у одговорности, може бити и велико разочарање за ове девојке ако се закон не буде применио, ово се јако тешко доказује. Вештаци одређују да ли је то што је чињено оставило психолошке последице, по њихово психичко здравље. Ове девојке су се недавно пронашле и схватиле да деле исту причу, иако је то била јавна тајна, када сте жртва таквог кривичног дела, мислите да сте једини и да нема других - рекла је она.