Нема више дуплих продаја станова: Уведен ред међу трговце некретнинама!
Нотари увели ред у трговину некретнинама и знатно смањили број судских поступака
У Србији више нема дуплих продаја станова и других некретнина, чуло се на представљању годишњег извештаја о раду нотара.
НАПУШТЕНОЈ ДЕЦИ из Алибунара ОБЕЗБЕЂЕН СМЕШТАЈ! Добро су и сва су на истом месту
Данас славимо Светог Трифуна: Ево зашто се данас иде у винограде
Данас ОБЛАЧНО са КИШОМ, на планинама са СНЕГОМ! Спремите се за ПАДАВИНЕ, ево какво нас време очекује наредних дана
- Захваљујући раду јавних бележника избегнуте су дупле продаје и знатно је смањен број судских поступака везаних за уговорне односе - рекао је Србислав Цвејић, председник Јавнобележничке коморе Србије.
Додао је и да су његове колеге у 2019. издале више од 250.000 јавнобележничких исправа, у форми записа и солемнизације. То подразумева састављање, проверу и потврђивање уговора о промету некретнина и о доживотном издржавању, као и других уговора везаних за имовинске односе.
- Тај број значајан је не само као статистички податак, већ и као показатељ у којој мери је јавно бележништво у Србији допринело повећању правне сигурности у промету непокретности - оценио је Цвејић.
За пет година, колико постоје, бележници су урадили више од осам милиона правних послова за које су надлежни, међу којима је већина јавнобележничких овера - око седам милиона.
Велики успех, по њему, јесте и то што су лане обавили чак 367.121 бесплатну оверу докумената, чиме су растеретили рад државних органа, посебно у периодима уписа у средње школе и факултете. Током јуна и јула је обављено више од 122.000 бесплатних овера, док је у преосталих 10 месеци урађено 245.000.
Цвејић је посебно истакао ефикасан рад када су у питању оставине, које су сада далеко брже. Жалбе су изјављене на само 0,4 одсто оставинских решења. Прецизније, вођено је 173.000 поступака, а у само 178 странке нису биле задовољне.
Он додаје да је приоритет ширење мреже бележника и да се на два-три месеца расписује конкурс. Али, мало је заинтересованих.
Наиме, у 10 општина уопште не постоје нотарске канцеларије, јер бележници немају толики обим посла да би покрили све дажбине. Тамо њихове послове и даље обавља суд, који то чини далеко спорије. У појединим срединама, где људи немају новца и промет некретнина је замро, нотари су чак затворили већ отворене канцеларије, јер нису могли да зараде ни за просечну плату.
У Србији тренутно ради 197 јавнобележничких канцеларија, иако је планиран број 370. У њима, поред нотара, ради и око 1.200 јавнобележничких помоћника, приправника и административног особља.
Вучић свратио да проба минхенске специјалитете, а онда је дошла КОНОБАРИЦА ВЕРА: Погледајте чиме се почастио (ФОТО)
ДЕЈАН ЈЕ У ЗАТВОРУ У СЛОВЕНИЈИ?! Откривено шта је са несталим куваром из Београда! (ФОТО)
НЕВИЂЕНА ПРИЧА ИЗ ТРСТЕНИКА! Млади доктор први дан на послу и одмах породио жену
ЗА ЊЕГА СЕ СУМЊАЛО ДА ЈЕ ЗАРАЖЕН КОРОНАВИРУСОМ: Огласио се Србин са крузера и открио праву ИСТИНУ
ПОЈАВИЛА СЕ РЕЧ У СЛАГАЛИЦИ О КОЈОЈ ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА: Сви су остали у ШОКУ када су видели ОВО! (ВИДЕО)