ВОДА, ДЕТЕРЏЕНТ И МЕХУРИЋИ КАО ПРВА ПОМОЋ КАД ВАМ ЦУРИ БОЦА: Ватрогасац открио шта је узрок експлозије у центру Београда
Ватрогасац открио како да сами проверите да ли вам цури плинска боца и тако спречите незгоде!
Јуче је у Чика Љубиној улици у Београду, у локалу брзе хране експлодирала плинска боца, приликом чега је повређено шест људи. Током ове године године евидентирано је 11 експлозија од којих је пет изазвано цурењем пропан-бутан гаса из боца, током прошле године укупно 35 експлозија.
СРБИЈА НА КОРАК ДО НОВИХ РЕЛАКСИРАЈУЋИХ МЕРА: Тиодоровић објашњава шта је неопходно да би се организовале велике прославе
КОРОНА УНЕЛА ПОМЕТЊУ БУДУЋИМ МЛАДЕНЦИМА: Интересовање за венчања све веће, до слободне свечане сале тешко доћи
ЈЕДНИ СЕ ВАКЦИНИШУ У ВЕЛИКОЈ МЕРИ, ДРУГИ ЗАБУШАВАЈУ: У 15 градова у Србији вакцинисано више од половине становништва
Заменик команданта ватрогасно-спасилачке бригаде Београд Драган Миковић гостовао је на телевизији К1, где је коментарисао јучерашњи догађај, али и дао савете како да сами проверите да ли вам цури боца.
- Не знамо са сигурношћу шта се јуче десило јер ми радимо последице, имамо екипе које раде увиђај. Можемо да претпоставимо. Кажете дође до експлозија боца, да би дошло до експлозије боца услови морају бити у пламену, под одређеном температуром. Код ових експлозија долази у ствари када гас који се налази у боци исцури у простор и онда долази до експлозије гаса, боце остану неоштећене. Запремина која се налази у простору се испуни том неком количином гаса која је довољна да дође до експлозије. Има нека граница експлозивности, ми то тако зовемо стручно.
На основу Правилника о ускладиштењу и претакању течног нафтног гаса, у пословним просторијама до 70 квадрата може се држати само једна боца од 10 килограма, у просторијама већим од 70 квадрата на сваких 50 квадрата може да се дода још једна боца од 10 килограма. Међутим, према речима ватрогасца, ови прописи нису поштовани у локалу у којем десила експлозија.
- Локал у којем је експлодирала боца је око 12 квадрата, ми смо из простора изнели три боце, од чега је та једна цурела. Зато кажем, прописи су у реду, само их треба поштовати.
Миковић је истакао и да одговорност за оно што се десило сноси власник.
- Власник сноси одговорност, иначе за све власник сноси одговорност за све што се деси у било којим ситуацијама. Ми смо у обавези да одржавамо не само плинске боце, већ и све инсталације у исправном стању. И ту боцу корисник мора да одржава и проверава да ли је исправна или не, и ако посумња да је неисправна, да је носи у овлашћени сервис.
Заменик команданта ватрогасно-спасилачке бригаде Београд истиче и да постоји инспекција, која је део Управе за ванредне ситуације, и која проверава поштовање прописа, али да ипак не може све исконтролише јер је велики број објеката.
Како преконтролисати боцу у кућним условима
У многим домаћинствима користи се плин, а ватрогасац Миковић дао је и савете за грађане шта да раде ако у простору осете мирис гаса.
- Ако се налазе у простору и осете мирис плина, обавезно је да отворе прозоре, направе промају, искључе све уређаје који би могли да направе неку варницу. Међутим, ако се не налазе у том простору, и рецимо доласком на врата стана/локала, осете тај специфичан мирис, онда је моја препорука да уопште не улазе у тај простор, да позову ватрогасце на 193 и ми ћемо доћи да све то преконтролишемо.
Објаснио је и како да помоћу детерџента за судове у кућним условима проверите да ли боца цури.
- Морамо да посветимо више пажње приликом монтаже и демонтаже и руковањем тих уређаја. Како можемо да проверимо, тако што направимо сапуницу од детерџента за судове, том сапуницом обмотамо вентил за пуштање боца, где су сви они спојеви на цревима и уређајима које користи та боца и тако даље. Тако можемо да видимо да боца негде не пушта јер вунице које су на вентилима могу да пропадну од употребе, у онда не затвори до краја. Ако видимо да излазе мали мехурићи од сапунице онда знамо да та боца цури. То би релативно често требало да се ради, нека буде једном недељно, уочило би се да нешто није у реду - објашњава ватрогасац.
Када је реч о руковању плинском боцом, истиче да "не смемо никако да заборавимо да приликом престанка употребе тих уређаја морамо до краја да затворимо боцу јер може и том приликом да полако истиче тај гас".
Важно је и где у домаћинству стоји боца.
- Не треба да стоји близу извора топлоте, близу неких крпа, тканина, папира, нечег што може да се запали и да дође до пожара. Али основна ствар у коришћењу боце је да се врши редовна контрола, ако су оне исправне и исправно се рукује њима, онда нема опасности да дође до незгоде - рекао је ватрогасац.