ПО ЗАКОНУ СЛЕДУЈЕ 65 ОДСТО ЗАРАДЕ: Како ће се исплаћивати боловање због короне
Закон прописује да је боловање због короне или карантина плаћено као свако друго боловање, а Влада је препоручила да то буде 100 одсто, што није и обавезујуће
Оболелима од короне, као и онима који су у карантину следује по закону боловање од 65 одсто зараде, а послодавци могу да дају и целу плату, по препоруци Владе Србије.
ЕПИДЕМИЈА УГАШЕНА ЗА МЕСЕЦ ДАНА: Како је изгледала вакцинација против вариоле вере у Југославији
У СРБИЈУ СТИЖЕ "ФАЈЗЕРОВА" ВАКЦИНА: Први контигент од укупно 1,8 милиона већ у децембру
ОСАМ СТВАРИ ЗБОГ КОЈИХ МОЖЕТЕ ПЛАТИТИ КАЗНУ И ДО 150.000 ДИНАРА: Детаљан списак мера које предвиђа КОРОНА ЗАКОН
Такозвани корона закон, то јест измене и допуне Закона о заштити становништва од заразних болести, прописује да накнада зараде или плате током болести, боравка у болници, или током самоизолације ако је лакша клиничка слика, или карантина који је прописан због контакта са зараженим, или бриге о оболелима од ковида 19 који то сами не могу буде регулисан по закону, а он даје боловање са 65 одсто плате. Међутим, закључком Владе Србије од 3. априла препоручено је послодавцима да то боловање плате 100 одсто. Али они то не морају и да учине.
Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката, каже да је усвајањем измена закона исплата у висини од 100 одсто зараде постала готово немогућа.
- Закон јасно каже да је послодавац у обавези да исплати 65 одсто плате и да ће се одсуство услед заражавања третирати као и свако друго боловање, што је детаљније регулисано Законом о раду. То синдикати апсолутно не подржавају. Упутили смо иницијативу Министарству за рад за измене и допуне Закона о раду како би послодавац био у обавези да у ситуацијама епидемије исплаћује одсуство 100 одсто. У јавном сектору је то пракса, донета је уредба по којој се лекарима боловање исплаћује 100 одсто - каже Савићева.
- И онај ко ради у фабрици је исто потребан овом друштву и држави. Велики број оних који знају да су заражени, а имају благе симптоме то неће пријављивати, него ће одлазити на радно место како би избегли одбијање од зараде од 35 одсто, што јесте велика разлика. Имаћемо још више заражавања унутар колектива. Нико не може да се ослони на препоруку Владе, решење је у изменама Закона о раду - истиче Савићева.
Адвокат Јелена Ђукановић
Просек за 12 месеци
Адвокат Јелена Ђукановић објашњава да закључак Владе није временски ограничен и да не постоји правни механизам који би принудио послодавце у приватном сектору да запосленима исплаћују 100 одсто плате:
- Висина накнаде током боловања регулисана је Законом о раду и Законом о здравственом осигурању. Накнада за првих месец дана спречености за рад пада на терет послодавца, а од 31. дана исплаћује се из средстава обавезног здравственог осигурања. Висина зависи од тога да ли је спреченост за рад настала као последица повреде на раду или професионалне болести, и тада је 100 одсто, или је повреда и болест које немају везе са радом, као што је ковид 19, када износи 65 одсто просечне месечне зараде остварене у последњих 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад.
Директор Уније послодаваца у Србији Срђан Дробњаковић наводи да запослени треба да примају 100 одсто зараде током боловања због ковида, према препоруци Владе:
- Али одлука о томе зависи од етике послодавца. Међутим, има радника који то злоупотребљавају и у овој ситуацији. Нико не може да предвиди када ће крај епидемије и зато се то питање решава посебним гранским колективним уговорима. Дискреционо је право послодавца да исплати или не исплати пуну плату, али сматрам да 90 одсто наших чланова исплаћује целу плату радницима.
Шта предвиђа закључак Владе од 3. априла
- Послодавци треба да обезбеде право на накнаду зараде раднику у висини од 100 одсто плате
- За првих 30 дана одсуства са рада послодавац накнаду треба да исплати из својих средстава
- Од 31. дана одсуства из својих средстава обезбеђују 35 одсто зараде
- Запослени доказује одсуство решењем надлежног органа или извештајем лекара о привременој спречености за рад (дознака)
На кога се односи закључак Владе
- Запослене који привремено одсуствују са рада због потврђеног ковида 19
- Запослене којима је изречена мера изолације или самоизолације наложене у вези с том болешћу
Ко има право накнаде од 100 одсто
- лекари
- медицинско особље
- припадници војске и полиције
- службеници у другим службама јавног сектора
* Ово право је признато изменама посебних колективних уговора
Шта каже "корона закон"
- Запосленима којима је одређен карантин у кућним условима припада одговарајућа накнада зараде, односно плате, у складу са законом, а решење санитарног инспектора о одређивању мере карантина истовремено представља и потврду о спречености за рад док та мера траје.
- Ако се мера карантина у кућним условима одређује детету које није навршило 14. годину живота или лицу које није у стању да се само стара о себи и о заштити својих права и интереса, решење се издаје родитељу, односно старатељу.
- Родитељу, односно старатељу детета предшколског узраста или лица које не сме да буде остављено без надзора по закону решење санитарног инспектора представља и потврду о спречености за рад док траје мера карантина у кућним условима одређена тим решењем.