"Победница" шаље важну поруку са Калемегдана!
Обележен Светски дан борбе против карцинома јајника, најсмртоноснијег гинеколошког малигнитета
Данас се обележава Светски дан борбе против карцинома јајника, малигнитета високе стопе смртности од кога у Србији сваке године оболи око 800 жена. Са циљем подизања свести о овој болести перформансом на Калемегданској тврђави обележен је почетак кампање "У овој борби ниси сама!".
СЈАЈНИ РЕЗУЛТАТИ ИМУНИЗАЦИЈЕ: У Србији ревакцинисано више од 1,6 милиона људи
ОДЛУКА О ПОВЛАСТИЦАМА ЗА ВАКЦИНИСАНЕ ПАДА СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ? Др Тиодоровић рекао који модел бисмо могли да применимо
КОЛИКО СУ БЕЗБЕДНЕ ВАКЦИНЕ У СРБИЈИ: Број нежељених реакција након вакцинације отклонио све сумње!
Овом приликом, на један дан је поред споменика Победник инсталирана и "Победница" - симбол подршке свакој жени у нашој земљи која се бори против карцинома јајника.
Као наредни корак у оквиру кампање, најављено је покретање онлајн Саветовалишта за оболеле од карцинома јајника у оквиру Института за онкологију и радиологију Србије. Саветовалиште ће омогућити лакши контакт са релевантним стручњацима од којих пацијенткиње могу добити неопходне одговоре као и савете о дијагностичким и терапијским плановима и подношљивости онколошке терапије. Телефонски и онлајн, лекари ће помагати новодијагностикованим пацијенткињама, као и онима које су већ у процесу лечења
- Карцином овариума има толику смртност управо зато што се у великом броју случајева не открије на време. Стога је апел целе ове кампање и свих нас да, поред тога што водимо рачуна о иновативним лековима, радимо на подизању свести како би што више пацијенткиња лечење започело у раној фази. Ту пре свега мислимо на редовне гинеколошке прегледе који доводе до раног откривања ове болести која има тихе симптоме и може се заменити са другим тегобама - навео је др Даворин Радосављевић, руководилац Клинике за медикалну онкологију Института за онкологију и радиологију Србије.
У Србији се годишње региструје 800 нових случајева оболелих од карцинома јајника, а више од 450 пацијенткиња изгуби битку са овом болешћу. Превенција је најбољи начин да се овај карцином открије на време и зато редовни прегледи и едукација имају пресудан значај. Важно је да све жене и нарочито оне које у својој породици имају искуство са гинеколошким малигнитетом одлазе на редовне прегледе код гинеколога.
- Моја главна порука данас је да жене иду редовно на гинеколошке прегледе, нарочито оне жене које у сродству имају оболеле од карцинома јајника или дојке. Ово је поготово важно за оне којима је неко у породици оболео пре 50. године, што није период када уобичајно долази до дегенерације челија. Ово може бити знак да и оне носе ту штетну мутацију гена која потенцијално доводи до ове болести - изјавила је прим. др сци. мед. Маријана Миловић Ковачевић, медикални онколог.
Од кључне важности за све оболеле од ове врсте карцинома је и доступност иновативних терапија, у чему највећу улогу имају здравствене институције.
- Карцином јајника, један од најсмртоноснијих тумора у гинекологији, тема је која изискује ангажовање свих нас у здравственом сектору, али и шире, како би се подигла свест о овој болести која погађа жене свих доба. Када је реч о Републичком фонду за здравствено осигурање, ми се увек трудимо да пратимо све трендове у производњи иновативних лекова како би пацијентима у нашој земљи обезбедилии најсавременије доступне терапије. На листи лекова налазе се два иновативна лека за карцином јајника, који значајно продужавају живот и побољшавају квалитет живота пацијенткиња. Оно што бисмо још могли да урадимо, на основу разговора са представницима пацијенткиња, јесте да се помере индикације и омогући да се један од иновативних лекова даје у почетној фази болести, чиме ће се повећати број жена којима је доступна најсавременија терапија - рекла је директорка РФЗО проф. др Сања Радојевић Шкодрић.
Поменути иновативни лек, који се од маја 2019. године у Србији налази на позитивној листи листи РФЗО примењује се код жена које имају мутацију БРКА гена. С обзиром да је један од фактора ризика и генетска предиспозиција, важну улогу код ових пацијенткиња има БРКА тестирање, као и увођење иновативне терапије у ранију фази лечења, што би пацијенткињама омогућило дужу контролу и одлагање повратка болести.